PARTNER PORTALU
  • BGK

Rola i miejsce regionów w Europie jutra

  • JL    13 września 2010 - 09:57
Rola i miejsce regionów w Europie jutra

O tym, jakie są podobieństwa i różnice w realizacji polityk regionalnych w różnych krajach, oraz jakie są perspektywy współpracy między regionami, rozmawiali w Krynicy europejscy samorządowcy.
Dyskusja toczyła 10 września w Krynicy podczas obrad Forum Regionów na panelu „Rola i miejsce regionów w Europie jutra”.

– Strategia lizbońska powinna być budowana od dołu – od regionów. Cele strategiczne należy też rozwijać w regionach. Ich stolice powinny być lokomotywami rozwoju dla całego obszaru – mówił Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący małopolskiego sejmiku.

Jako bardzo dobry przykład współpracy międzyregionalnej podał partnerstwo Małopolski z francuskim regionem Rhone-Alpes. Obejmuje ona m.in. gospodarkę, rolnictwo, ochronę środowiska, turystykę i edukację.

Za dobry pomysł uznał poszerzenie partnerstwa wschodniego o partnerstwo regionów. Mówił również o corocznych seminariach organizowanych wspólnie z Turyngią, do których Małopolska zaprosiła także Ukrainę.

O szczególnym przykładzie rozwoju regionalnego mówił Mihail Formuzal, przewodniczący Komitetu Wykonawczy Gagauzji w Mołdawi. Terytorium tego państwa dzieli się na regiony, wśród których mogą być tzw. regiony narodowo-terytorialne. Przykładem Gagauzja, gdzie mieszka narodowość inna niż w reszcie kraju. Taki region ma dodatkowe cele: zachowanie wartości kulturowych, języka, tradycji – zaznaczył przewodniczący Formuzal.

Doradca Zarządu Enertrag AG z Niemiec Gerd Harms, uważa, że rola regionów się umocniła. Wszystkie mają szansę wpływać na swój rozwój. Zaznaczył, że wiele kompetencji przenosi się z poziomu państwa na poziom Unii Europejskiej, ale z drugiej strony – również na regiony.

– Siła regionu nie oznacza walki przeciwko państwu. Regiony stają się powoli kolejnym poziomem sprawowania władzy. Europa staję się „Europą regionów” i „Europą obywateli” – mówił Gerd Harms.

Patrick Lusson, dyrektor Przedstawicielstwa Regionu w Brukseli i przedstawiciel Rady Regionalnej. Rhone-Alpes Rhone-Alpes, mowił, że jego region w 2007 r. opracował strategię europejską. Stawia na konkurencyjność i zrównoważoną gospodarkę. Uczestniczy w europejskich konsultacjach, programach i współpracy. Ma wielu partnerów międzynarodowych.

– Regiony są najlepszym poziomem do angażowania obywateli do proeuropejskiego sposobu myślenia, co jest konieczne do określenia miejsca naszego kontynentu, naszych krajów i regionów w zglobalizowanym świecie. Twórzmy Europę na i z podstawowego poziomu – apelował Patrick Lusson.

Halyna Lytwyn, dyrektor wykonawczy Euroregionu Karpaty-Ukraina przekonywała, że jej kraj jest z pewnością krajem europejskim, ale na razie niemożliwa jest pełna integracja z Unią Europejską. Ale pozostaje integracja strukturalna przez współpracę regionów.

Współpraca ta jest dofinansowywana z UE i służy podniesieniu poziomu rozwoju regionalnego. Halyna Lytwyn podkreślała, że nie ma programu dla całego Euroregionu Karpaty, tylko dla poszczególnych par państw. Zaznaczyła również, że rola regionów będzie rosnąć dzięki temu, że będą promować swój wizerunek i współpracować.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.