PARTNER PORTALU
  • BGK

Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich w Rudzie Śląskiej

  • PAP    4 kwietnia 2013 - 07:44
Rondo Marii i Lecha Kaczyńskich w Rudzie Śląskiej

Jedno z rond w Rudzie Śląskiej będzie nosiło imię Marii i Lecha Kaczyńskich – zdecydowali w środę radni tego miasta.
Prezydent i jego małżonka zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. Jako pierwsi z inicjatywą nazwania jednego z rond w Rudzie Śląskiej imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich wyszli mieszkańcy zgromadzeni wokół Klubu Gazety Polskiej.

Zaproponowali, by imię takie nosiło rondo przy ul. 1 Maja, Głównej i Obrońców Westerplatte w Wirku. Podczas środowej sesji rady miasta wniosek o uczczenie prezydenckiej pary złożyli radni PiS, wskazując jako najbardziej odpowiednie miejsce rondo przy ul. 1 Maja i Halembskiej.

„Rondo w Halembie nadaje się na to doskonale. Podczas swojej prezydentury Lech Kaczyński odwiedzał tę dzielnicę Rudy Śląskiej" - argumentował radny PiS, jeden z wnioskodawców uchwały Kazimierz Myszur.

Radni przegłosowali projekt uchwały przygotowany przez grupę radnych PiS. Wcześniej zatwierdzili zmianę uchwały określającej zasady nadawania nazw ulicom, placom i innym obiektom miejskim. Dzięki zmianie w mieście będzie można uczcić osobę, od śmierci której upłyną co najmniej 2 lata.

To właśnie zmiana tej uchwały była konieczna, aby można było w ten sposób uhonorować Marię i Lecha Kaczyńskich. Do tej pory bowiem w Rudzie Śląskiej upamiętnić można było osobę, od śmierci której upłynęło co najmniej 5 lat.

Projekt uchwały umożliwiający takie zmiany już na marcowej sesji rady miasta rudzkim radnym przedłożyła prezydent miasta Grażyna Dziedzic. Wtedy radni zdecydowali o zdjęciu projektu tej uchwały z porządku obrad.

„Ucieszyłam się, kiedy kilka tygodni temu grupa mieszkańców Rudy Śląskiej zwróciła się do mnie z prośbą o nazwanie jednego z rudzkich rond imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Nie miałam żadnych wątpliwości, że to słuszny postulat. Dlatego skierowałam do rady miasta wniosek w tej sprawie" - powiedziała w środę prezydent Dziedzic, wybrana na to stanowisko z lokalnego komitetu Porozumienie dla Rudy Śląskiej.

To kolejna taka inicjatywa w mieście aglomeracji śląskiej. W lutym tego roku imię Lecha Kaczyńskiego nadano rondu w Gliwicach, również z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej.

Nastąpiło to dopiero po drugim głosowaniu, podczas pierwszego, styczniowego, radni odrzucili pomysł upamiętnienia w ten sposób Lecha Kaczyńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.