Rośnie sieć kin cyfrowych

Prawie 80 placówek będzie do końca 2012 r. funkcjonować w Sieci Polskich Kin Cyfrowych, dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Rośnie sieć kin cyfrowych

„Cyfryzacja jest przełomem. Dzięki niej kina studyjne w mniejszych miejscowościach nie zamykają się, a wręcz przeżywają renesans. Przemieniają się w nowoczesne obiekty kultury o wysokim standardzie projekcji, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych wartości, prezentowanych przez te pełne magii miejsca” – poinformowała Renata Pawłowska-Pyra z Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji PISF.

„Kończy się epoka tradycyjnej taśmy filmowej 35 mm. Już za chwilę kina, które nie będą posiadać projektorów cyfrowych, po prostu nie będą mogły pokazywać nowych filmów” – zwróciła uwagę.

Jak przypomniała, w związku z dużym zapotrzebowaniem na nowoczesne wyposażenie kin w Polsce PISF uruchomił w maju 2011 r. program cyfryzacji, w ramach Programu Operacyjnego „Rozwój kin”. Beneficjentami programu są kina należące do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych: organizujące minimum 300 seansów rocznie, prowadzące działalność programową na rzecz młodej widowni i na rzecz edukacji filmowej, działające przez co najmniej jeden rok.

„Koszt zakupu zestawu cyfrowego dla jednego kina to wydatek rzędu 350 tys. złotych netto. W skład zestawu wchodzą m.in.: kinowy projektor cyfrowy, serwer kina cyfrowego, procesor wizyjny, obiektyw projekcyjny, panel-komputer do obsługi, lampa, układ do projekcji 3D oraz okulary do projekcji 3D” – wymieniała Pawłowska-Pyra.

Dzięki zainicjowanemu przez PISF programowi polskie kina studyjne i lokalne, nie mające środków na samodzielny zakup projektora, mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 50 proc. kwoty przeznaczonej na nowe wyposażenie – wyjaśniła.

Kina, które podpisały umowę z Instytutem, tworzą Sieć Polskich Kin Cyfrowych. Obecnie sieć składa się z 57 placówek w całej Polsce. „Część kin jest dopiero przed ogłoszeniem przetargów na dostawę sprzętu.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE