PARTNER PORTALU
  • BGK

Rowerem po Polsce Wschodniej

  • PAP    31 maja 2012 - 17:14
Rowerem po Polsce Wschodniej

Turystykę rowerową w pięciu województwach objętych unijnym programem Rozwój Polski Wschodniej wypromować ma Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego. Do 2015 roku powstać ma na tym terenie 2 tys. km ścieżek rowerowych.
Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dostrzegły dotychczasowe wysiłki promocyjne regionu.

Budżet projektu promocji turystyki rowerowej wynosi 25 mln zł.

Prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk podkreślił, że nie chodzi tylko o wypromowanie tras rowerowych, ale o wprowadzenie mody na rowery w województwach Polski Wschodniej.

Według niego to największa kampania promocyjna w kraju; będzie realizowana w partnerstwie z pozostałymi regionami.

Projekt budowy ścieżek rowerowych w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej zakłada powstanie do 2015 roku ok. 2 tys. km tras. W województwie świętokrzyskim, które jest najmniejsze, będzie tych tras najmniej - ok. 200 km. Biec będą od Sandomierza do Sielpi.

Region świętokrzyski - według marszałka - jest najbardziej zaawansowany w projekcie tworzenia ścieżek. Budowanie i wyznaczanie tras w województwie ruszy w 2013 roku i będą one gotowe w 2015 roku. W niektórych województwach są większe problemy z przebiegiem ścieżek, ze względu na tereny chronione w ramach programu Natura 2000 i ze względu na drogi krajowe.

Marszałek podkreślił, że tworzenie ścieżek rowerowych to jeden z najważniejszych projektów w programie Rozwój Polski Wschodniej. Jego budżet to 50 mln euro.

Trasa nie będzie biegła przez wszystkie najciekawsze miejsca, ma być rodzajem magistrali, od której blisko będzie do wielu atrakcji. Zadaniem lokalnych samorządów będzie przyciągnięcie rowerzystów do tych ciekawych miejsc.

W ramach unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej pięć regionów - warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie - w latach 2007-2013 korzysta z ponad 2,2 mld euro na przedsięwzięcia służące wyrównywaniu szans rozwojowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • WYJAZD, 2012-06-01 20:58:29

    w zaistniałej sytuacji to najlepiej umówić się na rower!
  • Emir, 2012-06-01 16:49:45

    Mam nadzieje, ze nawierzchnie zrobia rowne i ASFALTOWE aby dalo sie jezdzic bez wstrzasow i rowniez na wrotkach/rolkach ! a wysokosc ewentualnych kraweznikow < 5mm przy zjazdach - ale czy nasi drogowcy potrafiliby zrobic takie uzyteczne rzeczy dla rowerzystow i wrotkarzy? Bo w miastach widac, ...ze te sciezki robia ludzi ktorzy jezdza tylko ciezarowka lub walcem i pojecia nie maja.  rozwiń