PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozbiórki nie będzie. Pruskie i ukraińskie pomniki zostają

  • PAP/AT    16 lutego 2017 - 06:55
Rozbiórki nie będzie. Pruskie i ukraińskie pomniki zostają
Pomnik hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena w Chorzowie (fot.youtube.com)

Lokalne wojny o pomniki nie wybuchną ani na Śląsku, ani innych regionach Polski. Senat nie chce już rozbiórki monumentów sławiących m.in. pruski militaryzm.
Hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a później minister w rządzie pruskim, był osobą szczególnie zasłużoną dla rozwoju przemysłu na wschodzie Górnego Śląska. Dlatego W 2002 r. postawiono mu pomnik na chorzowskim rynku - pisze "Rzeczpospolita".

Monument budzi kontrowersje. Przeciw jego budowie demonstrowała grupa konserwatywnych działaczy z byłym posłem Adamem Słomką. Pomnik ma też swoich zwolenników, jednak i tak wkrótce musiałby zostać rozebrany. Tak przewidywał senacki projekt ustawy, nad którym prace zaczął Sejm.

Czytaj też: Symbole komunizmu muszą zniknąć z miast

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", do rozbiórki jednak nie dojdzie, bo marszałek Senatu Stanisław Karczewski wniósł projekt uchwały w sprawie wycofania ustawy z Sejmu. Oznacza to, że lokalne wojny o pomniki nie wybuchną nie tylko na Śląsku, ale też w innych regionach kraju. Projekt przewidywał bowiem również rozbiórkę m.in. monumentów ukraińskich i litewskich.

Przepisy dotyczące mniejszości narodowych w projekcie znalazły się nieco przypadkowo. Początkowo chodziło w nim o niewielką nowelizację przyjętej w ubiegłym roku ustawy dekomunizacyjnej. Dotyczy ona usunięcia nazw ulic i innych obiektów, które odnoszą się do komunizmu lub innych systemów totalitarnych. Senatorowie postanowili dodać przepis mówiący o tym, że stosuje się ją też do komunistycznych pomników i tablic. Z danych wojewodów wynika, że na terenie 15 województw (bez Mazowsza) jest obecnie 469 takich obiektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jan, 2017-02-16 08:09:18

    co na to chłopcy z piaskownicy IPN ??? to im nie przeszkadza????