Rozbiórki nie będzie. Pruskie i ukraińskie pomniki zostają

Lokalne wojny o pomniki nie wybuchną ani na Śląsku, ani innych regionach Polski. Senat nie chce już rozbiórki monumentów sławiących m.in. pruski militaryzm.
Rozbiórki nie będzie. Pruskie i ukraińskie pomniki zostają
Pomnik hrabiego Fryderyka Wilhelma von Redena w Chorzowie (fot.youtube.com)

Hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a później minister w rządzie pruskim, był osobą szczególnie zasłużoną dla rozwoju przemysłu na wschodzie Górnego Śląska. Dlatego W 2002 r. postawiono mu pomnik na chorzowskim rynku - pisze "Rzeczpospolita".

Monument budzi kontrowersje. Przeciw jego budowie demonstrowała grupa konserwatywnych działaczy z byłym posłem Adamem Słomką. Pomnik ma też swoich zwolenników, jednak i tak wkrótce musiałby zostać rozebrany. Tak przewidywał senacki projekt ustawy, nad którym prace zaczął Sejm.

Czytaj też: Symbole komunizmu muszą zniknąć z miast

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", do rozbiórki jednak nie dojdzie, bo marszałek Senatu Stanisław Karczewski wniósł projekt uchwały w sprawie wycofania ustawy z Sejmu. Oznacza to, że lokalne wojny o pomniki nie wybuchną nie tylko na Śląsku, ale też w innych regionach kraju. Projekt przewidywał bowiem również rozbiórkę m.in. monumentów ukraińskich i litewskich.

Przepisy dotyczące mniejszości narodowych w projekcie znalazły się nieco przypadkowo. Początkowo chodziło w nim o niewielką nowelizację przyjętej w ubiegłym roku ustawy dekomunizacyjnej. Dotyczy ona usunięcia nazw ulic i innych obiektów, które odnoszą się do komunizmu lub innych systemów totalitarnych. Senatorowie postanowili dodać przepis mówiący o tym, że stosuje się ją też do komunistycznych pomników i tablic. Z danych wojewodów wynika, że na terenie 15 województw (bez Mazowsza) jest obecnie 469 takich obiektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

co na to chłopcy z piaskownicy IPN ??? to im nie przeszkadza????

jan, 2017-02-16 08:09:18 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE