PARTNER PORTALU
  • BGK

Różowy "Obelisk" na poznańskim Starym Rynku

  • PAP    7 lipca 2010 - 21:30

Różowy, trzymetrowy "Obelisk" w kształcie figury szachowej stanął w środę na Starym Rynku w Poznaniu. Instalacja przestrzenna autorstwa Maurycego Gomulickiego będzie stała na poznańskim rynku do końca września.
Obelisk ma delikatną, smukłą formę, swoim kształtem przypomina figurę szachową. W zamierzeniu autora instalacja ta ma być kontrapunktem dla stojącego nieopodal pręgierza, który, jego zdaniem, jako narzędzie represji "odstrasza".

Projekt Gomulickiego, jak twierdzi artysta, ma swoją witalnością i zmysłową radością przyciągać oglądających.

O swojej instalacji mówi Gomulicki: - Mamy dwóch protagonistów: pal męczarni i różowy obelisk. Konfrontują się dwa zdarzenia falliczne o całkowicie różnej wymowie. Jedno straszne, drugie rozkoszne. Brutalności stalowego bolca przeciwstawiona zostaje cukierkowa słodycz toczonej figury szachowej - dodaje plastyk.

Poznański pręgierz to ośmioboczna, gotycka kolumna, na której stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem. Obecnie na rynku znajduje się kopia monumentu autorstwa Marcina Rożka z lat międzywojennych ubiegłego wieku. Oryginał przechowywany jest w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu.

Gomulicki jest znanym w Polsce i zagranicą grafikiem, fotografem i autorem instalacji plastycznych. Swoje prace wystawia w Kanadzie, Japonii, Meksyku. Jest autorem m.in. wystawy "Pink Not Dead" czy serii zdjęć "W-wa".

Instalacja na Starym Rynku postoi do końca września. Później najprawdopodobniej trafi do prywatnej kolekcji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.