PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się festiwal "Energicznie dla klimatu"

  • PAP    11 maja 2012 - 15:13
Rozpoczął się festiwal "Energicznie dla klimatu"

W Częstochowie rozpoczął się w piątek ogólnopolski festiwal "Energicznie dla klimatu". Impreza zawita w sumie do siedmiu gmin w Polsce, nagrodzonych za działania dla ochrony klimatu i racjonalnego zużycia energii w konkursie "Gmina z klimatem".
Konkurs organizuje Fundacja EkoRozwoju we współpracy z resortem środowiska. Festiwal obejmuje i w Częstochmprezy plenerowe i działania promocyjne. Uczestnicy mogą wziąć udział w grach terenowych i quizach, warsztatach artystycznego malowania ekologicznych toreb, pokazach edukacyjnych dotyczących m.in. wykorzystania energii odnawialnych oraz metod praktycznego ograniczanie emisji CO2.

Zwieńczeniem inauguracji festiwalu w Częstochowie (zabierz głos/oceń prezydenta) będzie wręczenie w piątkowy wieczór certyfikatu "Gmina z klimatem" prezydentowi miasta. Uroczystość będzie miała miejsce na scenie głównej, przed występem gwiazdy reggae Lee "Scratch" Perry'ego - grającego wcześniej m.in. z Bobem Marleyem.

- Festiwal jest formą podziękowania za działanie proekologiczne, realizowane w poszczególnych miejsowościach. Kapituła wybiera ich siedem, bo tyle jest zasad ekologii, które każdy może stosować w codziennym życiu - powiedział Mariusz Szykasiuk z Fundacji EkoRozwoju.

Kapituła konkursu doceniła aktywność Częstochowy w ograniczaniu zużycia energii i wykorzystaniu energii odnawialnej. W tym mieście wprowadzono połączony z termomodernizacją, modelowy w skali kraju, program zarządzania energią w 121 gminnych obiektach oświatowych, w których ograniczono już emisję gazów cieplarnianych o ponad 20 proc.

Częstochowę nagrodzono też za wykorzystanie energii odnawialnej, w tym energii słońca oraz biogazu i biomasy oraz działania dla ochrony przyrody i krajobrazu. Wśród nagrodzonych gmin znalazły się również: Bielsko Biała, Legnica, Tarnów, Niepołomnice, Piaseczno i Szczawnica.

Organizację festiwalu wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.