PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się festiwal literacki Port Wrocław

  • PAP    8 kwietnia 2011 - 19:29

Wernisażem wystawy rękopisów "Kartoteki" Tadeusza Różewicza rozpoczął się w piątek w stolicy Dolnego Śląska festiwal literacki Port Wrocław. W trzydniowym "święcie poezji" weźmie udział kilkudziesięciu twórców z Polski i zagranicy.
Na ekspozycji można zobaczyć dwa warianty rękopisów "Kartoteki" - z 1957 r. i 1958 r. Oprócz tekstu dramatu znajduje się w nich również wykaz zadań poetyckich oraz zapis ze spotkania z matką Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Obok tekstu widnieją także rysunki będące komentarzem lub ilustracją do scen "Kartoteki".

Ekspozycję przygotowali Biuro Literackie - organizator festiwalu Port Wrocław oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się również czytanie utworów z publikacji "Dorzecze Różewicza". To najnowsza antologia wierszy poety, które zostały uzupełnione komentarzami 24 polskich poetów. Zaplanowano również pokaz filmów i wyłonienie laureata w konkursie "Nakręć wiersz Tadeusza Różewicza".

W kolejnych dniach imprezy odbędą się czytania poezji i spotkania z twórcami. Niedawno wydaną i mało znaną powieść Rafała Wojaczka "Sanatorium" będzie czytał jego wnuk Radosław Janus. Zaprezentowana zostanie również obszerna antologia poezji latynoamerykańskiej - "Umocz wargi w kamieniu" Krystyny Rodowskiej.

W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się także prezentacja projektu literackiego Metropoetica, w którym biorą udział poetki z Łotwy, Polski, Finlandii, Danii, Słowenii, Walii i Islandii. Każda z artystek pisze w swoim ojczystym języku; nie przeszkadza im to jednak spotykać się co jakiś czas w rożnych miastach europejskich, aby razem pracować.

- Z okazji festiwalu Port Wrocław będziemy zgłębiać relację pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem (otoczeniem), starając się zdestabilizować opozycję pomiędzy tym, co publiczne i prywatne albo nawet intymne. W tym celu podejmiemy szereg działań w przestrzeni miejskiej, m.in. na wrocławskim rynku - tłumaczyła polska poetka Julia Fiedorczuk.

Festiwal literacki Port Wrocław odbywa się w stolicy Dolnego Śląska po raz ósmy, wcześniej impreza była organizowana w Legnicy. Tegoroczna edycja zakończy się 10 kwietnia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.