PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Białymstoku

  • PAP    13 kwietnia 2013 - 11:53

Znane w kraju zespoły szantowe a także młodzi wykonawcy, zaprezentują się podczas 29. Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Kopyść" rozpoczętego w piątek wieczorem w Białymstoku. To jeden z najstarszych tego typu festiwali w Polsce.
Impreza odbywa się od 1979 roku, z kilkuletnią przerwą w latach 80. ubiegłego wieku. Organizowana jest przez Akademicki Yacht Club Białystok we współpracy z Białostockim Ośrodkiem Kultury.

W piątek i sobotę, na scenie miejscowego kina Forum, odbędą się cztery koncerty.

W piątek festiwal rozpoczął się koncertem "Czas na morze", podczas którego zaprezentowało się dziewięć zespołów konkursowych. To m.in. Shantażyści, Szara Strefa, Trzecia Miłość i The Nierobbers. Uczestnicy konkursu tradycyjnie walczą o festiwalową "Wielką Kopyść", czyli drewniane wiosło.

Jak powiedziała jedna z organizatorek festiwalu Elżbieta Mińko, na tegoroczny konkurs zgłosiło się wyjątkowo dużo zespołów, bo aż 16. Dodała, że w Forum zaprezentują się najlepsi.

Po części konkursowej odbędzie się koncert gwiazd. Wystąpi m.in. The Bumpers oraz muzycy związani z już nie istniejącą Gdańską Formacją Szantową: Waldemar Mieczkowski, Krzysztof Jurkiewicz, Jacek Jakubowski.

W sobotę "Kopyść" rozpocznie koncert "Szanty dla dzieci". Mińko powiedziała, że chcą "zarazić" szantami coraz młodsze osoby i - jak zauważyła - jest bardzo duże zainteresowanie młodych ludzi tym rodzajem muzyki. Podczas koncertu wystąpią m.in. Laureaci I Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Mała Szanta 2012".

Natomiast wieczorem odbędą się dwa koncerty: "Wiatr na wantach gra" oraz "Żeglujże żeglarzu". Na scenie zaprezentują się muzycy, którzy już występowali na "Kopyści" jak Grzegorz Tyszkiewicz, Ula Kapała, Flash Creep czy Banana Boat. Będą to też występy np. Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny" czy francuskiego zespołu Les Souills de Fond de Cale. Wtedy też zostaną wręczone nagrody laureatom.

Mińko powiedziała, że muzycy chętnie przyjeżdżają na białostockie szanty. Mówiła, że jest to dla nich okazja do wspólnych spotkań, rozmów a także planowania przyszłych rejsów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.