PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się Festiwal Teatralny "Wertep"

  • PAP    27 lipca 2012 - 15:44
Rozpoczął się Festiwal Teatralny "Wertep"

Ponad 60 pokazów grup teatralnych i artystów m.in. z Polski, Czech i Hiszpani odbędzie się podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Wertep", który w piątek rozpoczął się w Narewce (Podlaskie). Impreza ma przypominać tradycje tzw. teatru wędrującego.
Nazwa "Wertep" nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal ma nawiązywać do tych tradycji.

Przedstawienia będą się odbywać do 5 sierpnia w kilku miejscowościach w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, gdzie na co dzień nie ma teatru. Jak powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Dariusz Skibiński, co roku do "wędrówki" przyłączają się kolejne miejsca w regionie, w tym roku jest ich aż dziewięć. A - jak dodał - ma zgłoszenia od sześciu kolejnych gmin, by dotrzeć tam z festiwalem w przyszłym roku.

W tegorocznej edycji "Wertep" zawita - oprócz Narewki - także do Michałowa, Kleszczel, Czeremchy, Białowieży i Hajnówki. Pokazy odbędą się również we wsi Policzna w gm. Kleszczele, Orli, Drohiczynie i Stacji Nurzec.

W repertuarze znalazły się przedstawienia teatralne i taneczne dla dzieci i dorosłych, koncerty i warsztaty. Będą odbywać się w amfiteatrach, na scenach w gminnych ośrodkach kultury, a także w parku czy synagodze.

Specjalnie na "Wertep" powstało przedstawienie Teatru Rodziny Nomadów Kultury i rodzinę Hałasów, który będzie poruszał tematykę sacrum i profanum. Grupa Senza Tempo z Hiszpanii pokaże "figlarno-taneczny" spektakl "Caprichio". Wystąpi też pochodząca z Sycylii pieśniarka Alessandra Belloni, która da koncert tarantelli. Skibiński wytłumaczył, że są to sycylijskie pieśni, które towarzyszą w każdym momencie życia.

"Rodzi się człowiek - tarantella, jest ślub - tarantella, inne ważne wydarzenie - tarantella" - dodał.

Odbędzie się też spektakl Teatru Delikates, podczas którego każdy uczestnik będzie wkładał na głowę chmurę, gdzie przez 20 minut będzie mógł wysłuchać opowieści. Natomiast artyści z Czech przywiozą ze sobą czterometrowe jawajskie, płonące lalki.

W ramach imprez towarzyszących odbędą się m.in. warsztaty tańców korowodowych z Polski i Białorusi. Skibiński uważa, że poprzez taniec uda się połączyć dwa kraje i "przekroczyć" dzielącą je granicę. Będzie to także projekt i koncert "Xięga Nawii", w którym zagra m.in. znany muzyk Michał Jacaszek.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne "Pocztówka" ze wsi Policzna (Podlaskie). Finansowany jest z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z funduszy poszczególnych gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.