PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczął się IV Festiwal Prawykonań

  • PAP    25 marca 2011 - 20:12
Rozpoczął się IV Festiwal Prawykonań

Utwory Roxanny Panufnik, Zbigniewa Bagińskiego, Aleksandra Kościówa, Marcina Rupocińskiego oraz anonimowego młodego twórcy zabrzmiały podczas piątkowego kameralnego koncertu, inaugurującego IV Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach.
Wykonali je: Orkiestra Muzyki Nowej, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak oraz soliści - wiolonczelista Łukasz Frant i Aleksandra Rupocińska w partii klawesynu.

Wieczorem odbędzie się koncert z udziałem organizującej festiwal Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Michała Klauzy. Wraz z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem i Chórem Polskiego Radia z Krakowa wykona utwory Dariusza Przybylskiego, Zaida Jabri i Zbigniewa Bargielskiego.

Podczas trzech festiwalowych dni w Katowicach wykonane zostaną utwory 29 współczesnych polskich kompozytorów, napisane w ciągu ostatnich 7 lat. 25 utworów będzie miało swoje światowe prawykonania, 4 będą wykonane po raz pierwszy w Polsce.

Swoje najnowsze utwory prezentują w Katowicach kompozytorzy polscy, w tym mieszkający za granicą, a także cudzoziemcy tworzący w Polsce, jak Syryjczyk Jabri. Dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa podkreśliła, że słuchacze poznają dzieła twórców różnych pokoleń, tworzących nieraz w bardzo odmiennych stylistykach - od klasycznych po eksperymentalne.

Koncerty będą się odbywać do niedzieli w siedzibie NOSPR i w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W kolejnych dniach uczestnicy festiwalu będą mogli poznać m.in. nowe dzieła Krzysztofa Meyera, Piotra Mossa, Krzesimira Dębskiego, Bettiny Skrzypczak i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Festiwal jest organizowany w Katowicach co 2 lata, po raz pierwszy odbył się w czerwcu 2005 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KONESER, 2011-03-25 22:48:10

    W niemal(?) Kazdym utworze słychać smutek i tęsknotę za ...ideałem,który jest nieosiągalny.