PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęła się konserwacja "Dziejopisu Żywieckiego"

  • PAP    6 października 2011 - 16:55
Rozpoczęła się konserwacja "Dziejopisu Żywieckiego"

XVIII-wieczny "Dziejopis Żywiecki" Andrzeja Komonieckiego, a także jeden z dwóch zachowanych brudnopisów do niego, trafił do specjalistycznej pracowni konserwatorskiej w Cieszynie (Śląskie) - poinformował w czwartek rzecznik magistratu w Żywcu Tomasz Terteka.
"Dziejopis Żywiecki" jest unikatowym dokumentem barokowym, napisanym w języku polskim. To rękopis. Komoniecki opisał w nim historię Żywca i okolic w latach 1400-1728.

Monika Adamik-Holicz z Muzeum Miejskiego w Żywcu, w którego zbiorach są oba cenne zabytki, poinformowała, że księgi dotychczas nie były gruntownie konserwowane.

Specjaliści obecnie przeprowadzą między innymi ich dezynfekcję, odczyszczenie i odkwaszanie. Księgi zostaną także wzmocnienie strukturalne. Uzupełnione zostaną ubytki i zakonserwowana oprawa wraz z wymianą lub uzupełnieniem elementów zniszczonych lub brakujących. Wykonane zostaną także specjalne pudła ochronne, w których zabytki będą przechowywane.Konserwacja potrwa do grudnia.

Monika Adamik-Holicz powiedziała, że rękopisy po powrocie z Cieszyna będą przez dwa miesiące prezentowane na wystawie stałej w żywieckim muzeum. Wydarzeniu będzie towarzyszyła konferencja naukowa na temat "Dziejopisu". Potem - zgodnie z zaleceniem konserwatorów - oba oprawne rękopisy powrócą do magazynu.

- Są bardzo cenne, a wystawienie ich na działanie światła dziennego, zmiennej temperatury, czy wilgotności, jest szkodliwe" - dodała.

Monika Adamik-Holicz powiedziała, że konserwacja jest finansowana z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niestety, funduszy nie starczyło, aby specjaliści zajęli się również drugim z istniejących brudnopisów. Na szczęście zachował się w lepszym stanie niż ten, który trafił do pracowni konserwatorskiej.

Andrzej Komoniecki urodził się w 1658 roku w Żywcu. W wieku 29 lat został burmistrzem miasta, a dwa lata później wójtem. Urząd sprawował przez 40 lat. Zmarł w 1729 roku. Cennym spadkiem po nim jest "Dziejopis Żywiecki".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.