PARTNER PORTALU
  • BGK

IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi

  • PAP/AS    24 stycznia 2016 - 17:43
IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi
Główny temat - współpraca (fot. Twitter Sejm RP)

Ukrainie udało się zapobiec katastrofie gospodarczej i politycznej; w 2015 r. zapoczątkowała proces reform – podkreślili eksperci z Centrum im. Razumkowa, których raport otworzył w niedzielę 24 stycznia IX Forum Europa-Ukraina, odbywające się w Łodzi.
Obrady Forum, w którym uczestniczy ok. 500 gości z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA, otworzyła prezentacja raportu "Ukraina 2015-2016. Wyzwanie reform" przygotowanego przez Centrum Studiów Ekonomicznych i Politycznych im. Razumkowa, opiniotwórczego ukraińskiego ośrodka analitycznego.

Zdaniem ekspertów z Centrum im. Razumkowa, rok 2015 na Ukrainie upłynął pod znakiem niestabilności gospodarczej, politycznej, militarnej i międzynarodowej. W ich ocenie, po podpisaniu na początku roku zawieszenia broni, konflikt z Rosją przeszedł w fazę "niskiej intensywności".

"Ukrainie w 2015 roku udało się uniknąć gospodarczej, politycznej i finansowej katastrofy. Niebezpieczeństwo zupełnej dezintegracji państwa zapoczątkowało proces reform" – uważają autorzy raportu.

Według organizatorów Forum, spotkanie na temat Ukrainy jest szczególnie potrzebne w czasach, kiedy Europa nie potrafi sobie poradzić z problemem ochrony granic. "Polska musi taką dyskusję w Europie kreować, musi pokazywać problemy naszych sąsiadów. To kraj, który z nami sąsiaduje i jest w stanie wojny; nie możemy przechodzić do porządku nad tak olbrzymimi problemami naszych partnerów" - mówił przewodniczący rady programowej Forum Zygmunt Berdychowski.

W ciągu kolejnych dwóch dni konferencji odbędzie się niemal 40 paneli dyskusyjnych i prezentacji raportów. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych z różnych stron świata.

Główny temat - współpraca

Głównym tematem Forum jest współpraca Kijowa i Brukseli w kontekście wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. W czasie debat poruszane będą kwestie modernizacji i rozwoju potencjału gospodarczego Ukrainy, jej bezpieczeństwa energetycznego, wykorzystania własnych zasobów naturalnych, możliwości regionów oraz współpracy z partnerami z Polski i innych państw europejskich.

Eksperci przeanalizują uwarunkowania decentralizacji państwa, budowy nowoczesnej samorządności terytorialnej i społeczeństwa obywatelskiego. Poruszone będą również kwestie bezpieczeństwa Ukrainy w układzie stosunków europejskich i globalnych.

Forum Europa-Ukraina jest organizowane od 2007 r. przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jako część agendy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Poprzednie edycje wydarzenia – ich gośćmi byli m.in. Petro Poroszenko, Wiktor Juszczenko, Leonid Kuczma, Gunther Verheugen, Stjepan Mesic - miały miejsce we Wrocławiu, Kijowie, Budapeszcie, Krynicy-Zdroju. Od ubiegłego roku odbywa się w Łodzi. Głównym partnerem Forum jest Województwo Łódzkie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pytam jako obywatel RP, 2016-01-24 21:32:38

    Czy my mamy właściwą politykę wobec Ukrainy, czy raczej lubimy masochizm?