PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęły się 36. Opolskie Konfrontacje Teatralne

  • PAP    11 kwietnia 2011 - 20:24

W teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu rozpoczęły się w poniedziałek 36. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska 2011". Podczas festiwalowego tygodnia publiczność obejrzy sześć spektakli konkursowych. Werdykt jury poznamy w sobotę w nocy.
- Jak co roku spotykamy się w Opolu, myślę, że także tegoroczne "Konfrontacje" przybliżą nam największe dzieła, które w ostatnim roku realizowano na scenach teatralnych w Polsce. Myślę, że ten festiwal to wielkie przeżycie dla tych wszystkich, którzy kochają teatr, i po tygodniu wyjdą z murów naszego teatru zadowoleni - powiedział podczas otwarcia "Konfrontacji" marszałek Opolszczyzny, Józef Sebesta.

Spektaklem otwierającym imprezę było "Akropolis. Rekonstrukcja" z Teatru Współczesnego we Wrocławiu w reż. Michaela Marmarinosa, na motywach dramatu Wyspiańskiego i przedstawienia Grotowskiego. - To bardzo oryginalne spojrzenie greckiego reżysera na Wyspiańskiego i polską kulturę. Chcieliśmy pokazać to w ubiegłorocznym konkursie, ale ze względu na skomplikowaną scenografię, której montaż zajmuje dwa dni i dwie noce, wtedy nam się nie udało - powiedział dyrektor festiwalu i opolskiego teatru Tomasz Konina.

Wśród pozostałych spektakli konkursowych są "Klub Kawalerów" Bałuckiego w reżyserii Łukasza Gajdzisa z Teatru Polskiego w Bydgoszczy i "Klub Polski" w reż. Pawła Miśkiewicza z warszawskiego Teatru Dramatycznego z udziałem m.in. Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Mariusza Benoit, oraz Jerzego Treli. To przedstawienie - zdaniem Koniny - jest najmocniejszym spojrzeniem na polską klasykę wśród realizacji z ostatniego sezonu. - To swoiste rozliczenie z polskim romantyzmem z perspektywy dzisiejszych czasów - zwłaszcza po katastrofie smoleńskiej - gdy mocno wróciły do nas kolejne mity romantyczne. Bardzo zależało mi na tym spektaklu - podkreślił dyrektor.

Gospodarze - opolski teatr im. Kochanowskiego - pokażą w konkursie spektakl "A ja, Hanna" na motywach "Trenów" - muzyczny monodram w reżyserii i z muzyką Tomasza Hynka. Zaaranżowane na rockowo teksty Jana Kochanowskiego zaśpiewa w nim Grażyna Rogowska.

W tym roku w konkursie zobaczymy też dwa przedstawienia zrealizowane przez jednego reżysera. Będą to "Dzienniki" Gombrowicza, i "O północy przybyłem do Widawy, czyli Opis obyczajów III" na podstawie tekstów ks. Jędrzeja Kitowicza, Wacława Rzewuskiego i cudzoziemców odwiedzających Polskę w czasach Stanisława Augusta. Oba spektakle ze scenariuszem i w reżyserii Mikołaja Grabowskiego pochodzą z prywatnego warszawskiego teatru "Imka".

O nagrodach tegorocznych Konfrontacji zdecyduje jury w składzie: Monika Strzępka, reżyserka teatralna, laureatka Paszportu Polityki; Krzysztof Mieszkowski, dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego, red. nacz. Notatnika Teatralnego oraz Michał Walczak, reżyser teatralny. Werdykt jury ogłoszony będzie w nocy z soboty na niedzielę - po ostatnim przedstawieniu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • HANYS, 2011-04-11 22:05:36

    No,ja!! Klasyka polska,a niemiecka,czeska,śląska? Chca to łobocyć!!