PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęły się 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska

  • bad/PAP    5 kwietnia 2016 - 23:04
Rozpoczęły się 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska
Samuel Zborowski Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Fot. http://teatropole.pl/festiwal-okt/

• Spektaklem "Fantazy" Teatru Powszechnego z Warszawy w reż. Michała Zadary rozpoczęły się we wtorek 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka Polska.
• Widzowie obejrzą w trakcie tej imprezy w sumie sześć spektakli wytypowanych przez jury konkursu "Klasyka Żywa".
• Konfrontacje teatralne w Opolu potrwają do 10 kwietnia.
Konfrontacje teatralne w Opolu potrwają do 10 kwietnia. Prócz spektaklu "Fantazy" w kolejnych dniach widzowie zobaczą też "Samuela Zborowskiego" Teatru Polskiego z Bydgoszczy w reż. Pawła Wodzińskiego oraz przedstawienia "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy w reż. Jacka Głomba; "Faraona" Teatru Wybrzeże z Gdańska w reż. Adama Nalepy czy spektakl "Remus" Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska w reż. Remigiusza Brzyka. Konfrontacje zamknie 10 kwietnia "Grażyna" Teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa w reż. Radosława Rychcika.

Czytaj też: Poznań: Zrujnowana parowozownia zamieni się w teatr akrobatyczny

Przedstawienia zostały wytypowane przez jury I edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", zainicjowanego w związku z ubiegłorocznymi obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

Podczas wtorkowego otwarcia imprezy odpowiedzialny m.in. za kwestie kultury członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki mówił, że w ub. roku woj. opolskiemu udało się podpisać porozumienie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące nowej formuły opolskich konfrontacji. "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny doszły do wniosku, że Opole jest tym miejscem, w którym warto prezentować najlepsze spektakle z konkursu +Klasyka Żywa+ i my się z tego bardzo cieszymy" - mówił Sawicki.

Obecny na wtorkowym otwarciu w Opolu dyrektor II edycji Konkursu "Klasyka Żywa" Zenon Butkiewicz tłumaczył, że kiedy planowano obchody 250-lecia mecenatu publicznego nad teatrem, czyli jubileuszu powstania teatru publicznego w Polsce, w ministerstwie kultury uruchomiono program wspomagający inscenizacje polskiej klasyki. "Natomiast w Opolu od lat istniał festiwal Klasyka Polska" - mówił.

"Byłoby to bardzo niedobre, gdyby te dwie inicjatywy, idące obok siebie, stały się dla siebie konkurencją. Celem było zespolenie wysiłków (). Chodzi o to, aby to wszystko, co napisane zostało w poprzednich czasach czy wiekach miało znaczący, istotny odbiór w polskim teatrze" - wyjaśniał.

Dyrektor organizującego konfrontacje Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski dodał, że ma nadzieję, iż tegoroczna ich edycja będzie "żywym dyskursem o interpretacji i szukaniu klucza do klasyki dzisiaj". Poinformował też, że poza gremium profesjonalistów, którzy wybrali przedstawienia, jakie będzie można zobaczyć w trakcie konfrontacji, powołane zostało również jury społeczne, które oceni spektakle. Zrobi to również jury dziennikarzy.

Rakowski zapraszał także na szereg zaplanowanych na czas imprezy wydarzeń towarzyszących. Będą wśród nich np. trzy dodatkowe spektakle: "Dziady" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu w reż. Pawła Passiniego, które w poniedziałek obsypane zostały nagrodami Złote Maski; "Maria Stuart" PWST w Krakowie w reż. Szymona Kaczmarka, która ma być pokazana w powstającej w opolskim teatrze Modelatorni oraz spektakl "Rodzina" Fundacja HI ART! z Warszawy w reż. Agaty Dyczko.

Będą także czytania klasyki na żywo w Radiu Opole; czytania "Klasyka bajek" w Miejskiej Bibliotece Publicznej; spotkania z twórcami pokazywanych w Teatrze im. Kochanowskiego spektakli; projekcje spektakli Teatroteki oraz koncerty służące popularyzacji młodych twórców reprezentujących różne nurty muzyczne. Odbędą się także panele dyskusyjne, np. z udziałem Mai Komorowskiej pt. "Jerzy Grotowski w Opolu - remiks" oraz panel pt. "Interpretacja klasyki - perspektywy" z udziałem dyrektorów teatrów czy reżyserów z Polski.

Opolskie Konfrontacje Teatralne są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 r. dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów w dziedzinie klasyki polskiej. Ich organizatorem jest Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a współorganizatorem w tym roku Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Sfinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu woj. opolskiego i Urzędu Miasta Opola.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.