PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęły się ferie zimowe. Ośrodki wypoczynkowe czekają

  • PAP/AS    16 stycznia 2016 - 09:38
Rozpoczęły się ferie zimowe. Ośrodki wypoczynkowe czekają
Hotele, pensjonaty i katery prywatne cieszą się dużym zainteresowaniem turystów (fot. Goku122/Flickr.com/GFDL)

Popularne narciarskie ośrodki są przygotowane na rozpoczynające się w sobotę 15 stycznia ferie zimowe. Choć na stokach leży niewielka ilość naturalnego śniegu, gestorzy wyciągów podczas mrozów zdołali sztucznie dośnieżyć trasy.
W górach czynne są wszystkie duże stacje narciarskie, działają też wyciągi na Warmii i Mazurach – tam na zamarzniętych jeziorach można uprawiać żeglarstwo lodowe - bojery, a także coraz popularniejszy kite-surfing.

„W stacjach narciarskich na Podhalu warunki narciarskie są dobre lub bardzo dobre. W tym roku jak na razie mamy mało śnieżną zimę, ale stoki zostały zaśnieżone sztucznie” – powiedział PAP ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Nieczynne są wyciągi w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Tam z uwagi na ochronę przyrody nie wolno sztucznie zaśnieżać tras. Wyciągi w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym ruszą, gdy naturalna pokrywa śnieżna osiągnie ok. jeden metr.

Jak powiedziała PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz, hotele, pensjonaty i katery prywatne cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. „W piątek w końcu zaczął padać śnieg i zrobiło się pod Tatrami pięknie. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się drugi weekend ferii, kiedy w Zakopanem odbędzie się Puchar Świata w skokach narciarskich” – dodała.

Ceny noclegów w popularnych kwaterach w Zakopanem zaczynają się od 50 zł za dobę. Za wynajęcie apartamentu trzeba zapłacić średnio od 150 zł, a pobyt w hotelu to wydatek od ok. 120 zł za osobę.

Turystyczne oblężenie

Narciarskie oblężenie na wszystkie feryjne turnusy przeżywają właściciele kwater z Białki Tatrzańskiej, gdzie znajduje się największa stacja narciarska na Podhalu.

Pod Tatrami na nartach można szusować w stacjach narciarskich na Harendzie, Polanie Szymoszkowej, pod Nosalem i na górnej polanie na Gubałówce. Działają też wyciągi w Bukowinie i Białce Tatrzańskiej, Jurgowie, Czarnej Górze, Suchem i Małem Cichem.

Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim również pracuje większość wyciągów narciarskich. Leży tu 30-40 cm śniegu. Z tras narciarskich można korzystać m.in. w Puławach k. Rymanowa, w Weremieniu k. Leska, Arłamowie oraz na stokach Gromadzynia i Laworty w Ustrzykach Dolnych.

„Po kilkudniowym ociepleniu w Bieszczady wraca zima; spadło kilka centymetrów świeżego śniegu. Jest niewielki mróz” – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jarosław Makutynowicz.

Jak zauważa dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Jacek Łeszega, zainteresowanie wypoczynkiem w okresie ferii jest spore. „Na razie nie ma jednak kłopotów z rezerwacją miejsc” – zauważył.

Podczas tegorocznych zimowych ferii szkolnych w każdą sobotę od 23 stycznia do końca lutego będzie kursować Bieszczadzka Kolejka Leśna.

Dużą atrakcją dla wypoczywających w Bieszczadach jest istniejącą od czterech lat zagroda żubrów w Mucznem. Obecnie przebywa tam dziewięć żubrów z Francji, Niemiec i Szwajcarii oraz młode, które urodziły się już w zagrodzie. Zagroda czynna jest od rana do zmroku, a zwiedzanie jest bezpłatne.

Stoki narciarskie na Warmii i Mazurach

Na Warmii i Mazurach działają wszystkie stoki narciarskie ulokowane w: Kurzętniku na Kurzej Górze, na Pięknej Górze w Gołdapi, Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie, Górze Chrobrego w Elblągu, w Mikołajkach przy hotelu, Rusi pod Olsztynem i Okrągłem k. Orzysza. Od ponad tygodnia w regionie niemal co dnia pada śnieg, dzięki czemu trasy są czynne i dobrze przygotowane.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.