PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozpoczęto Bezpieczną zimę

  • PAP    14 stycznia 2011 - 21:05

W woj. lubuskim rozpoczęła się akcja "Bezpieczna zima". 20 tys. ulotek dotyczących właściwego zachowania się nad wodą o tej porze roku oraz zasad udzielania pierwszej pomocy trafi m.in. do młodzieży i wędkarzy
Materiały otrzymają również samorządy lokalne, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia z regionu. Z 20 tys. ulotek oraz 5 tys. plakatów będą także korzystać ratownicy WOPR podczas zajęć, które poprowadzą w lubuskich szkołach przed feriami zimowymi.

- Chcemy w ten sposób zapobiegać utonięciom i niebezpiecznym sytuacjom, do jakich dochodzi zimą nad wodą - powiedziała w piątek wojewoda lubuski Helena Hatka. Pokrywa lodowa na Warcie w Gorzowie Wlkp. ma grubość 12 cm, a wchodzenie na nią może zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców. Rzekę w woj. lubuskim między 7 a 9 km udrożniają dwa lodołamacze ze Szczecina, w piątek rano wypłynęły kolejne dwie jednostki.

W ubiegłym roku w regionie doszło do jednego tragicznego zdarzenia, kiedy lód na jeziorze w Bobowicku załamał się pod 15-latkiem. Chłopiec utonął.

- Dwa lata wcześniej, na naszych jeziorach, zginęło zimą dwóch wędkarzy. Mieli doświadczenie, a mimo to popełnili błędy. Te smutne statystyki obligują nas do coraz szerszych akcji profilaktycznych - dodał prezes zarządu okręgowego WOPR w Gorzowie Czesław Gnitecki.

Działania WOPR w regionie polegają na przeprowadzeniu akcji ratowniczych, a także na profilaktyce i szkoleniach. W weekend w Kostrzynie nad Odrą zostanie przeprowadzone szkolenie z ratownictwa na zamarzniętych rzekach i jeziorach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gęgacz, 2011-01-15 12:44:02

    Zima nie jest i nigdy nie będzie bezpieczna dla dzieci