PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięto konkurs na nazwę alejki

  • PAP    11 marca 2011 - 12:59
Rozstrzygnięto konkurs na nazwę alejki

Nazwę Alei Zielonej Łąki będzie nosiła jedna z ważniejszych alejek w największym śródmiejskim parku w Polsce, między Katowicami a Chorzowem. W piątek rozstrzygnięto konkurs zorganizowany przez zarządzającą parkiem samorządową spółkę.




Podczas konferencji prasowej towarzyszącej otwarciu bezimiennej dotąd alejki autorka zwycięskiego pomysłu Aleksandra Jany-Pietrzak wyjaśniła, że pomysł na nazwę wynikł z jej pierwszego skojarzenia. "Jak tylko sobie przywołałam w myślach to miejsce, zobaczyłam wielką zieloną łąkę - to taki mój pierwszy plan tego miejsca" - powiedziała.

Chodzi o jedną z głównych pieszych dróg wiodących do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) od strony katowickiego osiedla Tysiąclecia. Prowadzi ona od przystanku tramwajowego "WPKiW Wejście główne" w kierunku centralnej Promenady Generała Jerzego Ziętka.

Jak mówił w piątek prezes spółki WPKiW Arkadiusz Godlewski, akcja "Nazywamy parkową aleję" był odpowiedzią na zgłoszenia mieszkańców, którzy sygnalizowali potrzebę znalezienia nazwy dla jednej z głównych dróg wejściowych do parku.

Istotne były też względy bezpieczeństwa. Alejka przecina bowiem tzw. Dużą Łąkę, która jest drugim, po tzw. polach marsowych, miejscem organizacji imprez plenerowych. Odbywają się tam m.in. Śląskie Gody, koncerty itp. Konkretna nazwa alejki może być pomocna np. w razie potrzeby dokładnego określenia miejsca dojazdu karetki pogotowia.

W pierwszym etapie konkursu, do 22 lutego, należało nadsyłać własne propozycje nazwy. Zgłoszono ich ponad 300, z których po wstępnej selekcji zostało 130, wśród nich nazwy doniosłe: (Aleja Gerarda Cieślika, Aleja Autonomii Śląskiej), gwarowe (Aleja Szumno, Aleja Bajtli), czy wesołe (Aleja Iskiereczek, Aleja Miłego Dnia).

Potem jury, w którym zasiedli m.in. marszałek woj. śląskiego i prezydent Chorzowa, wybrało trzy najlepsze jego zdaniem pomysły. W ostatnich tygodniach głosowano m.in. w internecie na jedną z trzech propozycji. Były to: Aleja Zielonej Łąki, Aleja Kapeluszowa i Aleja Rodzinna.

Autorka zwycięskiej nazwy otrzymała w piątek podwójne zaproszenie do Śląskiego Wesołego Miasteczka oraz Śląskiego Parku Linowego na nadchodzący sezon, album o WPKiW, a także zestaw gadżetów i inne nagrody ufundowane przez patronów medialnych konkursu.

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala zadeklarował w piątek, że postara się, aby podczas najbliższej sesji rady miasta 31 marca, miejscy radni przyjęli nazwę Alei Zielonej Łąki, jako oficjalnej dla tego miejsca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.