PARTNER PORTALU
  • BGK

Rozstrzygnięty konkurs na Muzeum Katyńskie

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    9 kwietnia 2010 - 08:34
Rozstrzygnięty konkurs na Muzeum Katyńskie

Wiadomo, jak będzie wyglądać nowe Muzeum Katyńskie. Jego projekt przedstawiono 8 kwietnia w warszawskiej Cytadeli.
Właśnie w dawnej rosyjskiej twierdzy wzniesionej po powstaniu 1830 r. w dwupoziomowej fortyfikacyjnej budowli zwanej kaponierą, wystającej poza mury cytadeli, będzie siedziba muzeum – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Blisko wejścia staną na torach trzy wagony kolejowe pokryte blachą – zaspawane i nazwane sarkofagami. Mają przypominać te, którymi NKWD wywoziła polskich jeńców do miejsc kaźni w Katyniu, Charkowie i w Miednoje. Przed muzeum zostaną zasadzone graby w regularnych szeregach jak wojsko na apelu. Między drzewami znajdzie się przełamana w zygzak ścieżka. Ma przypominać symbolicznie o masowych grobach – dołach śmierci.

Górna część kaponiery ma pokazywać historię zbrodni i kłamstwa katyńskiego – z wykorzystaniem multimediów i projektorów umieszczonych w drewnianych skrzyniach. Dolny poziom to symboliczne zejście do podziemia i grobów. Tam będą relikwie, drobne przedmioty osobiste wydobyte z dołów śmierci.

Muzeum Katyńskie od 1993 r. działa przy ul. Powsińskiej w Warszawie w Forcie IX Czerniakowskim. Od ponad roku jest zamknięte z powodów technicznych – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.