PARTNER PORTALU
 • BGK

Ruda Śląska wprowadza zakaz wstępu cyrkom ze zwierzętami

 • aw    9 maja 2016 - 18:50
Ruda Śląska wprowadza zakaz wstępu cyrkom ze zwierzętami
W Rudzie Śl. beda występować cyrki, ale tylko te z udziałem akrobatów i cyrkowców (fot.pixabay)

• W Rudzie Śląskiej nie można już organizować przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt na terenach miejskich.
• Zarządzenie w tej sprawie wydała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
• Takich wydarzeń nie będą też promować miejskie instytucje i jednostki.
- Nie można godzić się na to, żeby zwierzęta cierpiały dla ludzkiej rozrywki – podkreśla prezydent Rudy Śl. Grażyna Dziedzic. – Wiadomo przecież, że często są one okrutnie traktowane, aby podczas przedstawienia wykonywały nie leżące w ich naturze popisy – dodaje.

Wprowadzony zakaz dotyczy terenów należących do gminnego zasobu oraz nieruchomości Skarbu Państwa, którymi zarządza prezydent Rudy Śląskiej.

Zakaz obejmuje też promowanie takich wydarzeń przez Urząd Miasta i miejskie jednostki. – Dotyczy to również rozprowadzania biletów na przedstawienia. Szczególnie istotne jest to w przypadku placówek oświatowych, ponieważ zakazom musi towarzyszyć edukacja i przekazywanie najmłodszym odpowiednich wzorców – zaznacza Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Górnictwa UM.

O słuszności takiego posunięcia przekonani są członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna” w Rudzie Śląskiej.

– Niejednokrotnie podczas pobytu cyrków w naszym mieście byliśmy wzywani przez zaniepokojonych mieszkańców w celu sprawdzenia warunków bytowych oraz kondycji zwierząt – mówi Beata Drzymała – Kubiniok, prezes „Fauny”. – Standardową techniką szkolenia zwierząt jest stosowanie kar cielesnych. Cyrk z ich udziałem pozbawiony jest walorów edukacyjnych, wręcz przeciwnie – uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt – podkreśla.

Zakaz organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt dotyczy nieruchomości miejskich, jednak władze Rudy Śląskiej mają nadzieję, że nie będzie ich również na terenach nie należących do miasta. – Proszę wszystkich o przyłączenie się do tej inicjatywy. Jesteśmy to winni zwierzętom – apeluje prezydent Dziedzic.

Na podobny zakaz decyduje się coraz więcej polskich miast. Do tej pory zrobiły to m.in. Słupsk, Katowice, Bielsko - Biała, Łódź, Poznań, Warszawa czy Wrocław. Przeciwne zdanie mają z kolei mieszkańcy Włocławka. W ankiecie przeprowadzonej przez magistrat większość włocławian nie miała nic przeciwko spektaklom cyrkowym z udziałem zwierząt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (10)

 • JANKA, 2016-05-28 14:11:09

  Protestuja pod polskimi cyrkami ze zdjeciami z cyrkow zagranicznych. Obluda i zaklamanie
 • Ruda, 2016-05-22 23:30:01

  Cyrki juz pozwały miasta o bezprawne wprowadzenie zakazów, widac Ruda Śląska sie nie boi konsekwencji bo co tam jak najwyżej sąd przyzna racje cyrkom to my zapłacimy z naszych podatków kare a nie prezydent z własnej kieszeni.
 • Marcelka, 2016-05-22 19:16:57

  Nie rozumiem tych zakazów, już tyle sie mówi, że zakazy sa nie zgodne z prawem, a kolejni prezydenci podpisują sie pod zakazami, czyli co to pokazuje tylko tyle, że w Polsce można łamać prawo.