PARTNER PORTALU
  • BGK

Rudzka biblioteka pedagogiczna uratowana

  • AW    19 lipca 2013 - 17:10
Rudzka biblioteka pedagogiczna uratowana

Dzięki staraniom władz Rudy Śląskiej nowa siedziba rudzkiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach znajdować się będzie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, a pierwsi czytelnicy będą mogli korzystać z biblioteki już w listopadzie.
Z powodu dużych kosztów utrzymania władze biblioteki rozważały zamknięcie rudzkiej filii mieszczącej się w budynkach jednej z lokalnych spółdzielni mieszkaniowych.

- Chodziło tu głównie o opłaty za wynajmowane pomieszczenie, a także koszty związane z dostępem do mediów. Z uwagi na ograniczone środki na ten cel stanęliśmy przed sytuacją: albo znajdziemy nowy lokal albo dalsze losy biblioteki staną pod znakiem zapytania - wspomina Cyryl Twardoch, kierownik rudzkiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach.

Władze Rudy Śląskiej po otrzymaniu informacji o kłopotach placówki rozpoczęły starania o znalezienie odpowiedniego lokalu pod siedzibę biblioteki.

- Nie mogliśmy tej sprawy pozostawić bez odpowiedzi. Wielu naszych mieszkańców korzysta z oferty biblioteki. Są to zarówno studenci kierunków pedagogicznych, jak i pracownicy naszych placówek oświatowych, którzy dzięki gromadzonym przez bibliotekę publikacjom mają dostęp do specjalistycznej wiedzy - podkreśla zastępca prezydenta miasta Anna Krzysteczko.

Finałem podjętych działań jest zawarta umowa użyczenia lokalu pod nową siedzibę biblioteki, dzięki której przeniesie się ona z ciasnego blaszanego budynku przy ul. Norwida do budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. Zmiana lokalizacji filii i umiejscowienie jej w miejskiej placówce oświatowej pozwoli bibliotece zaoszczędzić środki, które przeznaczone zostaną na bieżącą dzielność placówki.

Z takiego rozstrzygnięcia sprawy zadowoleni powinni być również mieszkańcy Rudy Śląskiej, którzy do tej pory korzystali z biblioteki pedagogicznej. Jej siedziba znajdowała się w północnej części miasta w dzielnicy Ruda, nowa zaś lokalizacja - w centralnej części miasta - sprawi, że dojazd do biblioteki z pozostałych dzielnic Rudy Śląskiej będzie łatwiejszy.

Nowa lokalizacja to również lepsze warunki korzystania z biblioteki.

- Dotychczas w naszej czytelni dysponowaliśmy tylko 6 miejscami, teraz będzie ich o kilkanaście więcej. Ponadto lokal przy ul. Norwida, gdzie znajduje się obecnie nasza siedziba położony jest na pierwszym piętrze, co stanowić może utrudnienie dla matek z małymi dziećmi bądź osób niepełnosprawnych. W nowym miejscu nie będzie to już problemem - tłumaczy Cyryl Twardoch.

Jak zapewniają przedstawiciele biblioteki pedagogicznej, swoje podwoje powinna ona otworzyć na początku listopada. Do tego czasu w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 będą trwały prace adaptacyjne, a następnie odbędzie się operacja przeniesienia dotychczasowego księgozbioru biblioteki.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.