PARTNER PORTALU
  • BGK

Rudzki kolos zabytkiem

  • GK    11 grudnia 2012 - 08:55
Rudzki kolos zabytkiem

Wielki piec hutniczy Huty „Pokój” wpisany do rejestru zabytków – tak zdecydował śląski wojewódzki konserwator zabytków w Katowicach.
Jego zdaniem obiekt ten posiada cenne walory z punktu widzenia rozwoju myśli technicznej, jest świadectwem minionej epoki oraz stanowi istotny wyróżnik Rudy Śląskiej. Znajdujący się na terenie historycznego kompleksu Huty „Pokój" piec jest ostatnim tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego i jednym z trzech na terenie kraju.

- Nowobytomski piec hutniczy jest ważnym elementem dziedzictwa przemysłowego naszego miasta i na stałe wrósł w jego krajobraz oraz w świadomość mieszkańców - uważa prezydent Grażyna Dziedzic.

- Dobrze się stało, że został on objęty ochroną konserwatorską. Może dzięki temu w przyszłości znajdzie się na Szlaku Zabytków Techniki - komentuje.

Zdaniem prezydent Rudy Śląskiej warto byłoby pomyśleć także nad tym, by obiekt przystosować do nowych funkcji - na przykład punktu widokowego. O tym jednak, jakie będą dalsze losy rudzkiego „kolosa", zadecyduje jego właściciel - firma Stalmag.

Wielki piec powstał w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Decyzja o jego budowie wpisuje się w długie kalendarium rozwoju Huty „Pokój".

- Zakład został uruchomiony w 1840 roku pod nazwą „Friedenshütte" - przypomina dr Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków. - Wtedy znajdował się tam jeden wielki piec opalany koksem. Podczas kolejnych lat funkcjonowania z jednym piecem, zakład w 1858 roku stał się hutą, w której funkcjonowały już cztery takie jednostki - mówi dr Urbańczyk.

Jak przypomina rudzki magistrat, rozmiary i pojemności tych instalacji pozwalały na zaliczenie rudzkiej huty do grupy największych zakładów na Górnym Śląsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Horror - zabytki, 2012-12-11 20:17:18

    Należy również dodać do listy zabytków zielonego Malucha wujka Józka oraz samego konserwatora zabytków, znacznego ubiegłowieczną sklerozą..