PARTNER PORTALU
  • BGK

Rudzki magistrat kupił pięć samoobsługowych alkomatów

  • KDS    26 października 2017 - 16:59
Rudzki magistrat kupił pięć samoobsługowych alkomatów
Badanie alkomatem jest bezpłatne. (fot. UM Ruda Śląska)

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą korzystać z pięciu samoobsługowych alkomatów. Na ich zakup rudzki samorząd przeznaczył 10 tys. zł.
• Ogólnodostępne alkomaty zostały zamontowane w komendzie miejskiej policji oraz w czterech komisariatach.

• Badanie alkomatem jest bezpłatne oraz bardzo proste.

• Miasto na ich zakup wydało 10 tys. zł. 

- W 2015 roku przyjęliśmy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Porządku i Bezpieczeństwa Obywateli Miasta Ruda Śląska na lata 2016 – 2019. To w nim określono działania z zakresu bezpieczeństwa – wyjaśnia prezydent Grażyna Dziedzic. – Co ważne, za tymi zapisami idzie konkretne wsparcie finansowe. Każdego roku na samą tylko policję przekazujemy ok. 300 tys. zł, dzięki czemu w ciągu czterech lat dofinansujemy zakup aż 16 nowych radiowozów. Na tym nie koniec. Są też dodatkowe patrole policji czy zakup sprzętu, np. alkomaty. 

Urządzenia zostały zainstalowane w komendzie miejskiej policji przy ulicy Hallera, a także w czterech komisariatach: w komisariacie I w Rudzie przy ul. Mickiewicza, komisariacie III w Kochłowicach przy ul. Solnej, Komisariacie IV w Wirku przy ul. Różyckiego oraz Komisariacie V w Halembie przy ulicy Solidarności.

- Dzięki takiemu rozmieszczeniu urządzeń mieszkańcy praktycznie każdej dzielnicy mają całodobową możliwość sprawdzania stanu trzeźwości bez angażowania do tej czynności dyżurnych – zaznacza asp. Arkadiusz Ciozak, oficer prasowy rudzkiej policji.

Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu może sprawdzić każdy chętny. Badanie alkomatem jest bezpłatne. Wykonuje się je w bardzo prosty sposób. – Kolejne kroki wykonywania pomiaru oraz wynik wyświetlane są na ekranie LCD. Do badania jako ustnik wykorzystywane są słomki, których odpowiedni zapas został przekazany wraz z urządzeniami – wylicza Arkadiusz Ciozak. – W alkomacie zastosowano „policyjną” technologię czujnika elektrochemicznego, dzięki czemu zarówno precyzja pomiaru, jak i stabilność działania jest gwarantowana – dodaje.

Polskie prawo zabrania kierowania autem po użyciu alkoholu. O takim stanie mówimy w sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Jest to wykroczeniem, za które grozi areszt do 30 dni, grzywna od 50 zł do 5 tys. zł oraz utrata uprawnień na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Zaś, w sytuacji gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila, mowa jest o stanie nietrzeźwości. - Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest już przestępstwem. Tutaj kary są surowsze - podkreślają mundurowi. 

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.