PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Jędrzejowie

  • bad/PAP    1 lipca 2016 - 20:04
Rusza 22. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Jędrzejowie

Na 16 lipca zaplanowano koncert "Miniatury Baroku". Fot. mat. prasowe

• Wykonawcy z Polski, Białorusi oraz Wybrzeża Kości Słoniowej zaprezentują się podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
• Rozpocznie się on w sobotę, 2 lipca wieczorem w Archiopactwie Cysterskim w Jędrzejowie (Świętokrzyskie).
• Festiwal potrwa do końca sierpnia.
Kościół bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie w soboty lipca i sierpnia wypełni muzyka prezentowana przez polskich i zagranicznych artystów.

Podczas koncertu inaugurującego 22. edycję festiwalu z organowym i kameralnym repertuarem wystąpią Konstanty Andrzej Kulka na skrzypcach, Georgij Agratina na fletni pana oraz Robert Grudzień na organach. Tydzień później podczas wieczoru pt. "Polska i Europejska muzyka sakralna" jędrzejowskiej publiczności zaprezentuje się Kapela Polonica.

Na 16 lipca zaplanowano koncert "Miniatury Baroku" z utworami na organy i trąbkę, podczas którego swoje spojrzenie na muzykę tamtego okresu zaprezentują Tomasz Marczak oraz Andrzej Sochacki.

W sobotę, 23 lipca wystąpi białoruski duet kameralny akordeonisty Raila Sadykowa oraz organistki Kseni Pogorelajej.

W ostatnią sobotę lipca, miłośnicy muzyki klasycznej mogą posłuchać "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego w wykonaniu Piotra Sadowskiego (skrzypce) oraz zespołu im. Thelemanna.

Sierpniowe spotkania w jędrzejowskim archiopactwie rozpocznie recital gitarzysty Romualda Erenca. Tydzień później oratorium Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!" w wykonaniu Orkiestry "966".

20 sierpnia afrykańskie spojrzenie na muzykę chrześcijańską zaprezentuje grupa Clarnet Gospel z Wybrzeża Kości Słoniowej. Zespół wystąpi z koncertem zainspirowanym cytatem z Ewangelii św. Mateusza "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą".

22. edycję jędrzejowskiego festiwalu zamknie multimedialny pokaz laserów podczas finałowego koncertu "Chrześcijańskie Dzieje Polski - Od Mieszka I do Jana Pawła II".

Wydarzeniom towarzyszy akcja na rzecz remontu zabytkowego klasztoru w Jędrzejowie.

Klasztor cystersów w Jędrzejowie został ufundowany w 1140 roku. Dziewięć lat później otrzymał akt erekcji do rangi opactwa. Klasztor podczas potopu szwedzkiego został ograbiony, dwukrotnie został zniszczony przez pożar. Za pomoc powstańcom styczniowym mnisi zostali usunięci z Jędrzejowa. Cystersi powrócili do klasztoru dopiero po II wojnie światowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.