PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza akcja "Znicz"; policja apeluje o ostrożność

  • PAP    30 października 2014 - 08:31
Rusza akcja "Znicz"; policja apeluje o ostrożność

W zbliżający się świąteczny weekend na drogach, a przede wszystkim w pobliżu cmentarzy, będzie tłoczno - ostrzegają policjanci i apelują do kierowców o "zdjęcie nogi z gazu", zwracanie uwagi na pieszych i dostosowywanie się do zmian w organizacji ruchu.
W całym kraju policyjna akcja "Znicz 2014", związana z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Nad bezpieczeństwem podróżujących będzie uczuwać kilka tysięcy policjantów; na trasy wyjedzie znacznie więcej patroli niż zwykle.

"Czeka nas szczególny weekend. Wiele osób będzie w ciągu tych kilku dni starało się odwiedzić groby bliskich w różnych rejonach kraju. Na drogach z pewnością będzie bardzo, bardzo tłoczno. Już w piątek spodziewamy się wyjazdów; wiele osób wracać będzie w niedzielę" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Policjanci apelują do kierowców przede wszystkim o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków na drodze i zwracanie szczególnej uwagi na pieszych, których - szczególnie w pobliżu cmentarzy - będzie bardzo dużo.

"Na jezdniach zalegają liście, rano są mgły, a w niektórych miejscach temperatura spada poniżej zera, może być ślisko. Jedźmy wolniej, dostosujmy prędkość do warunków na drodze. Pamiętajmy, że w okolicach cmentarzy mogą być zmiany w organizacji ruchu. Dostosowujmy się do poleceń służb porządkowych" - dodał Sokołowski.

Jak zaznaczył, kierowcy powinni pamiętać, że drogi przy cmentarzach zazwyczaj nie są trasami wielopasmowymi. "Ich przepustowość jest bardzo ograniczona. Nie starajmy się podjeżdżać pod samą bramę cmentarną. Wykażmy się cierpliwością, bo mogą tworzyć się korki. Jeśli jest to możliwe, korzystajmy z komunikacji miejskiej" - powiedział rzecznik.

Jedną z częstych przyczyn wypadków są też nieprawidłowe sygnalizowanie lub brak sygnalizowania przez kierowców wykonywanych manewrów.

"Część kierowców będzie korzystać z różnego rodzaju skrótów. Jeśli zamierzamy np. skręcić, sygnalizujmy to wcześniej, a nie w ostatniej chwili" - powiedział Sokołowski.

Z kolei do kierujących, którzy wyjadą w dłuższą podróż, zaapelował, by przygotowali odpowiednio auto - sprawdzili oświetlenie, zastanowili się, czy nie zmienić opon letnich na zimowe.

"Jeśli to możliwe, wyjeżdżajmy np. w podróż powrotną wcześniej, tak by spokojnie i bezpiecznie dojechać do celu" - dodał. Z policyjnych doświadczeń wynika, że do tragicznych wypadków dochodzi często na ostatnich kilkudziesięciu kilometrach dzielących kierowcę od celu. Wtedy daje o sobie znać zmęczenie, zmniejsza się koncentracja, kierowca zaczyna się spieszyć.

Jak zawsze podczas tego typu akcji policjanci będą kontrolować prędkość, z jaką jadą kierowcy, stan techniczny aut i m.in. sposób przewożenia dzieci. Na ich pobłażliwość nie mogą też liczyć ci, którzy siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: