PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza Festiwal im. Pawła Bergera

  • PAP    29 sierpnia 2012 - 12:48

Prezentacja zespołów zakwalifikowanych do konkursu finałowego oraz koncert "Filharmonia Kaliska na rockowo" rozpocznie w najbliższy piątek w Kaliszu dwudniowy 6. Festiwal im. Pawła Bergera.
Berger był klawiszowcem, organistą, kompozytorem i współzałożycielem zespołu Dżem. Brał udział w nagraniach, m.in. z Leszkiem Dranickim, Tadeuszem Nalepą, Martyną Jakubowicz. Zginął w wypadku samochodowym pod koniec stycznia 2005 r. Festiwal w Kaliszu organizowany jest od 2007 r.

W piątek w ramach festiwalu zaprezentuje się osiem kapel walczących o Grand Prix, m.in. warszawskie zespoły Arek "Skaza" Band i Back To The Ocean oraz The Skys-Pergales z Litwy. Wieczorem wystąpi grupa uznana za najlepszą oraz Filharmonia Kaliska, która zagra utwory od rapu do gotyckiego metalu.

"Będą to wielkie przeboje i utwór specjalnie zaaranżowany dla Pawła Bergera. Koncert zakończy wspólne wykonanie z zespołem Quidam utworu Sanktuarium" - poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej w środę dyrektor Filharmonii Adam Klocek.

Drugiego dnia, w sobotę, wystąpią: legendarna kapela Dżem, Planet of the Abts oraz amerykańska gwiazda The Blues Brothers Band.

Imprezie będzie towarzyszyć "miasteczko festiwalowe", w którym dla publiczności będą zorganizowane stoiska gastronomiczne oraz punkty sprzedaży płyt występujących zespołów. Na zainstalowanym dużym ekranie będzie można obejrzeć ubiegłoroczny koncert Dżemu z Filharmonią Kaliską. Zaaplanowano także warsztaty gitarowe, perkusyjne i fortepianowe.

Honorową przewodniczącą jury oceniającego w pierwszym dniu festiwalu osiem kapel będzie córka Pawła Bergera - Mira Siewiera. Jak poinformował PAP odpowiedzialny za promocję imprezy Michał Kapuściarz, zespoły oceniać będą także: teatrolog i muzyk Marta Mielcarek, Jurek Styczyński z Dżemu, Piotr Krysiak z kaliskiego radia i dyrektor artystyczny festiwalu Paweł Michaliszyn.

Paweł Berger urodził się w 1950 r. w Katowicach. Był pierwszym wokalistą założonego w 1979 r. Dżemu. Zginął w 2005 r. w wypadku na trasie A4 w okolicy Jaworzna, podczas powrotu jego kapeli z koncertu w Rzeszowie. Pochowany został na cmentarzu w katowickiej dzielnicy Piotrowice-Ochojec.

Inicjatywę organizowania festiwalu w Kaliszu podjął w 2006 r. przyjaciel zespołu Dżem, kaliszanin Bogdan Pawlak. Pomysłodawcom imprezy zależało na tym, by odwoływała się ona do wartości, z którymi Berger był identyfikowany: dobro, życzliwość, szacunek dla innych.

Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu oraz jedna z agencji koncertowych.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.