Rusza kolejna edycja konkursu na najlepsze europejskie kierunki turystyczne

Umiejscowienie na mapie najlepszych europejskich kierunków turystycznych, a przez to dotarcie do szerokiego grona turystów zagranicznych, to tylko jedna z korzyści dla zwycięzców konkursu na Najlepsze Europejskie Destynacje (EDEN), który rozpoczął się we wtorek (16 maja).
Rusza kolejna edycja konkursu na najlepsze europejskie kierunki turystyczne
Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 21 czerwca br., a rozstrzygnięcie nastąpi 28 czerwca br. (fot.pixabay.com)

• Prawo do zgłaszania kandydatur do konkursu przysługuje Regionalnym Organizacjom Turystycznym, Lokalnym Organizacjom Turystycznym, samorządom terytorialnym, instytucjom i twórcom produktów turystycznych.

• Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 21 czerwca br., a rozstrzygnięcie nastąpi 28 czerwca br.

Głównym organizatorem konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

"Mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem polskiej gospodarki turystycznej" - powiedział prezes POT Marek Olszewski. Podkreślił, że akcje takie jak EDEN pomagają upowszechnić polskie ciekawe produkty turystyczne.

EDEN to projekt, którego celem jest stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Adresatem konkursu są ośrodki turystyczne, które spełniają kryteria określone przez KE.

Konkurs promuje kierunki wyjazdowe, które prowadzą działania i inwestycje proekologiczne np. takie, które mają na celu zachowanie i promocję kultury oraz lokalnych tradycji.

KE ustala także motyw przewodni każdej edycji konkursu. W tym roku jest to turystyka kulturowa.

Laureaci mogą posługiwać się logiem EDEN. Zostają także włączeni do sieci Najlepszych Europejskich Destynacji Turystycznych, a dzięki temu docierają do szerokiego grona turystów zagranicznych. Ponadto zwycięstwo umożliwia wspólną promocję ze wszystkimi laureatami z krajów członkowskich.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 21 czerwca br., a rozstrzygnięcie nastąpi 28 czerwca br.

Prawo do zgłaszania kandydatur do konkursu przysługuje Regionalnym Organizacjom Turystycznym, Lokalnym Organizacjom Turystycznym, samorządom terytorialnym, instytucjom i twórcom produktów turystycznych, stowarzyszeniom i fundacjom, przedsiębiorcom prywatnym, a także innym zainteresowanym podmiotom.

Budżet projektu EDEN w latach 2016/2017 wyniósł ponad 301 tys. zł, przy czym wkład POT to ponad 130 tys. zł. W tym roku budżet wyniósł niecałe 200 tys. zł, z wkładem POT w wysokości blisko 100 tys. zł.

Dotychczasowymi polskim laureatami zostali Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty (edycja Turystyka i obszary chronione), Dolina i Bagna Biebrzy (Turystyka wodna), Żyrardów (Rewitalizacja miejsc i obiektów), Miasto turystyczne - Twierdza Przemyśl (Turystyka dostępna) oraz Szlak kulinarny "Śląskie smaki" (Turystyka i gastronomia lokalna). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE