PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza mały ruch graniczny z Rosją

  • PAP    27 lipca 2012 - 07:15
Rusza mały ruch graniczny z Rosją

Od piątku na przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim mieszkańcy części woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego będą mogli przekraczać granicę na podstawie pozwoleń w ramach małego ruchu granicznego.
Z ułatwień w przekraczaniu polsko-rosyjskiej granicy będą mogli korzystać mieszkańcy miast: Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiatów: gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego i puckiego. Strefa przygraniczna po stronie polskiej znajduje się także na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w miastach: Elbląg, Olsztyn oraz powiatach: elbląskim, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, olsztyńskim, kętrzyńskim, mrągowskim, węgorzewskim, giżyckim, gołdapskim, oleckim.

Po stronie rosyjskiej mały ruch graniczny obowiązuje w całym Obwodzie Kaliningradzkim. Zezwolenia na przekraczanie granicy, w ramach małego ruchu granicznego, Polakom będą wydawać rosyjska ambasada w Warszawie oraz Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Natomiast Rosjanom – konsul RP w Kaliningradzie. W Olsztynie zostało otwarte także komercyjne biuro, które za dodatkową opłatą w wysokości 10 euro będzie załatwiało formalności w konsulacie.

Za pierwszym razem zezwolenie będzie wydawane na dwa lata, natomiast każde kolejne na pięć lat. Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak o pozwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego będą mogły ubiegać się osoby posiadające miejsce stałego zamieszkania w strefie przygranicznej od co najmniej trzech lat.

Mały ruch graniczny będzie również dotyczył ich współmałżonków i dzieci na utrzymaniu nawet, jeśli mieszkają w strefie przygranicznej krócej niż trzy lata. Ułatwienia obejmą również obywateli państw trzecich, którzy mieszkają w Obwodzie Kaliningradzkim i w polskiej strefie przygranicznej.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (1)

  • Sue, 2012-07-27 10:13:26

    Ciekawe jak turyści z Rosji, którzy będą chcieli wypoczywać na Płw. Helskim przejazd z Trójmiasta na Hel. Bo główna droga prowadzi przez Rumię i Redę, a te miasteczka nie są objęte strefą przygraniczną, Wiem są inne drogi, ale jak ma do nich trafić turysta?