PARTNER PORTALU
  • BGK

Rusza trzynasty Polish Boogie Festival w Człuchowie

  • PAP/GP    25 lipca 2017 - 06:45
Rusza trzynasty Polish Boogie Festival w Człuchowie

Na zdjęciu muzycy grający boogie na dziesiątej edycji festiwalu. (fot.:youtube.com)

Polish Boogie Festival, unikatowa nie tylko w Polsce impreza muzyczno-taneczna, rozpocznie się w środę (26 lipca) w Człuchowie. Podczas organizowanego po raz 13. festiwalu, oprócz rodzimych wykonawców, wystąpią też muzycy z Austrii, Francji, Holandii, USA i Węgier.
• Festiwal dotyka niszowego gatunku muzyki w naszym kraju.

• Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Nico Duportal francuski gitarzysty i wokalista. Przyjechał nad polskie morze z zespołem.

 

- To jedyny taki festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. I nie jest to tylko tani chwyt reklamowy i hasło marketingowe. Sprawdzaliśmy to: podobnej imprezy promującej boogie-woogie nie ma w naszej części kontynentu" - powiedział dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Człuchowie Adam Bondarenko.

Przyznał, że boogie woogie nie jest popularnym gatunkiem muzycznym w Polsce.

- To nie jest disco polo ani rock, takiej muzyki nie gra się wiele w radiu. Boogie jest jednak tak wesołym i energetycznym stylem muzycznym, że nie da się tego nie polubić - jest dla każdego. Tu nie ma ściemy, że ktoś picuje i udaje granie. Naprawdę trzeba umieć grać na fortepianie i jest to wykonywane w takim tempie, że świetnie się przy tym tańczy. To jest prawdziwa muzyka "pod nogę" - wyjaśnił Bondarenko.

Kto zagra?

Gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie Nico Duportal. W twórczości tego francuskiego gitarzysty i wokalisty oraz jego zespołu The Rhytm Dudes na pierwszy plan wysuwa się inspiracja korzeniami i tradycją amerykańskiej muzyki współczesnej. W muzyce Duportala uważny słuchacz odnajdzie ślady stylu takich wykonawców jak Johnny Guitar Watson, Little Richard, Ike Turner, The Staple Singers i BB King.

Koncerty odbywać się będą w Lasku Luizy w centrum Człuchowa przy dawnym zamku krzyżackim.

Oprócz koncertów, stałym punktem programu człuchowskiego festiwalu jest taniec. Zaplanowano turniej tańca boogie-woogie oraz pokazy tańca z udziałem światowej klasy par tanecznych z Polski, Szwecji, Finlandii i Węgier. Ponadto, w tym roku goście festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych. Lekcji udzielać będą m.in. wicemistrzowie świata boogie-woogie Agnieszka i Grzegorz Cherubińscy oraz instruktorzy z klubu Swing Step.

Boogie-woogie i rockabilly kojarzy się również z modą. Dla tych kobiet, które będą miały ochotę przeobrazić się w pin-up girl organizatorzy festiwalu przygotowali specjalne warsztaty.

Lata 40., 50. i 60. w USA to nie tylko muzyka i atrakcyjne pin up girls, ale także moda na szybkie motocykle. Do Człuchowa przyjadą w tym roku rockersi z Cafe Racer Club Poland, którzy zmierzą się w ulicznym wyścigu oraz zorganizują konkurs na najpiękniejszą maszynę.

13. Polish Boogie Festival potrwa do soboty 29 lipca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.