PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszają Dni Partnerstwa Lokalnego

  • AZA    11 sierpnia 2010 - 12:46

Przez ponad sześć tygodni w całej Polsce odbywać się będą lokalne festyny, występy, warsztaty, targi produktu lokalnego i inne ciekawe atrakcje powstałe wskutek współpracy i pasji miłośników „małych ojczyzn”. Poprzednie DPL odwiedziło 70 tys. ludzi.
Tegoroczne Dni Partnerstwa Lokalnego to cykl 23 imprez o przeróżnym i niezwykle barwnym charakterze odbywających się w całej Polsce. Na festynach i jarmarkach Koła Gospodyń Wiejskich i lokalni producenci poczęstują gości swoimi przysmakami, a ludowi wytwórcy zaprezentują swoje prace. Podczas rajdów rowerowych, konnych czy kajakowych uczestnicy poznają piękno przyrody oraz historię często mało znanych, a niezwykle interesujących zakątków Polski.

- W zeszłorocznych "dniach" udział wzięło niemal 70 tysięcy osób - nie tylko z Polski ale i zagranich - mówi Anna Jarzębska z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska będącej inicjatorem przedsięwzięcia.

Liczne imprezy w ramach cyklu proponują ciekawe warsztaty lokalnego rzemiosła, wykłady i spotkania z osobami znającymi tajniki lokalnego tkactwa, wytwórstwa, czy sztuki kulinarnej. Nie brakuje także atrakcji dla dzieci, które mogą lepiej poznać swój region i docenić jego kulturę i przyrodę.

Tego typu imprezy plenerowe są również istnym rajem dla dzieci. - Tutaj wszystko można zobaczyć z bliska, dotknąć, a nawet spróbować. To świetna zabawa, która przy okazji poszerza horyzonty i uczy - mówi Małgorzata Stanula, mama 6-letniej Ani i 1,5 rocznej Zosi.

Pierwsza impreza z cyklu odbędzie się 12 sierpnia w dolnośląskim Ekomuzeum Dziadoszan w Wietszycach, gdzie będzie można spotkać przedstawicieli średniowiecznego plemienia Dziadoszan oraz zobaczyć, jakie ciekawe wydarzenia miały tu miejsce setki lat temu.

Dni Partnerstwa Lokalnego odbędą się w tym roku po raz trzeci. W 2008 odbyła się pierwsza edycja tego cyklu, w ramach którego grupy partnerskie zorganizowały 18 lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich imprez. Grupy partnerskie to lokalne porozumienia organizacji pozarządowych, samorządów i firm działających wspólnie na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i ochrony przyrody w swoim regionie.

W wyniku działań grup partnerskich utworzono kilka tysięcy kilometrów szlaków rowerowych, pieszych, konnych i kajakowych w ramach zielonych szlaków Greenways (www.greenways.pl), wypromowano rękodzieło i lokalne przysmaki.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich imprez, które odbędą się w ramach tegorocznych Dni Partnerstwa Lokalnego wraz ze zdjęciami i relacjami z zeszłorocznego cyklu można znaleźć na stronie www.dnipartnerstwa.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.