PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszają literackie spacery po Krakowie

  • pap    19 kwietnia 2015 - 17:36

Z nadejściem wiosny rozpoczyna się druga edycja literackich spacerów po Krakowie wiodących zaułkami miasta związanymi ze znanymi autorami. W przyszłą sobotę inauguracyjna wędrówka szlakiem Stanisława Lema, najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza.
Jak poinformowała Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje spacery, cykl literackich spacerów to wyjątkowa okazja na bliższe poznanie krakowskich autorów, oraz książkowych odniesień, anegdot i biograficznych ciekawostek związanych z miejscami, które nie są powszechnie znane. "Literackie spacery będą nie tylko swoistym +czytaniem miasta+, ale także szansą na spotkanie osób bliskich pisarzom" - zaznaczyła.

Inauguracyjna wędrówka w sobotę 25 kwietnia poświęcona będzie Stanisławowi Lemowi. Ten najsłynniejszy polski pisarz SF osiedlił się w Krakowie po wyprowadzce z rodzinnego Lwowa. W Krakowie Lem spędził większość swego dorosłego życia. W ramach spaceru miłośnicy literatury odwiedzą zakątki związane z jego życiem zawodowym, w tym Wydawnictwo Literackie, publikujące jego dzieła w Polsce. Na koniec spotkają się z Wojciechem Zemkiem - osobistym sekretarzem pisarza.

Kolejne wędrówki będą się odbywały w każdą ostatnią sobotę miesiąca, aż do końca października. Wyjątek będzie stanowił spacer szlakiem Czesława Miłosza, który odbędzie się 16 maja w ramach trwającego wtedy festiwalu poświęconego twórczości noblisty. Na 30 maja zaplanowano szlak Baltazara Gąbki - nie tylko dla najmłodszych, 27 czerwca - szlak Sławomira Mrożka, 25 lipca - szlak Jerzego Pilcha, 29 sierpnia - szlak poezji śpiewanej, a 26 września - szlak Wisławy Szymborskiej. Tegoroczne literackie spacery zakończą się 31 października - wspomnieniowym wyjściem na Cmentarz Rakowicki.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszyscy chętni mogą wysyłać zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

W zeszłym roku w pierwszej edycji imprezy czytelnicy przemierzali Kraków śladami m.in. Wisławy Szymborskiej, krakowskich poetów, szlakiem realizmu knajpianego czy szlakiem kryminałów. Na rowerach zwiedzana była literacka Nowa Huta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.