PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszy wyciąg w Sosnowcu

  • esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    28 grudnia 2011 - 08:20
Ruszy wyciąg w Sosnowcu

– Wystarczy, żeby spadł śnieg i temperatura była na minusie, a natychmiast ruszą wyciągi na górce środulskiej – mówił Rafał Łysy, naczelnik wydziału informacji i promocji sosnowieckiego magistratu.
I faktycznie, kiedy przed świętami zaczęło lekko prószyć, przy stoku pojawili się pracownicy MOSiR–u ze sprzętem do naśnieżania.

Jeżeli więc podobna pogoda utrzyma się dłużej można mieć nadzieję, że tej zimy miłośnicy białego szaleństwa będą mieli gdzie spędzać wolny czas. Miasto na drodze sądowej odzyskało bowiem stok od poprzedniego inwestora, jakim była spółka Dolomity i zabrało się za przeglądanie sprzętu, który wymagał konserwacji, napraw i uzupełnienia.

Wykonano remont i ogrodzenie sztucznego zbiornika wody do zaśnieżania stoku. Przeprofilowano stoki: duży i średni, naprawiono instalację elektryczną całego obiektu, w tym oświetlenia i wyposażenia wyciągów.

– W budynku głównym czynne będą wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego. Wynajęliśmy także pomieszczenie dla instruktorów szkółki narciarskiej i snowboardowej. Przygotowaliśmy też parking przy głównym budynku na około 150 miejsc – mówi naczelnik Łysy.

Od poniedziałku do niedzieli działać będą trzy wyciągi: duży o długości 360 metrów, z różnicą poziomów 46 metrów i dwa średnie o długości 130 metrów z 11 metrową różnicą poziomów. Na dużym wyciągu w tygodniu 10 wjazdów kosztować będzie 18 złotych, w weekendy i święta 22 złote.

Na średnich w dni powszednie za 10 wjazdów zapłacimy 8 złotych, w niedziele i święta 10 złotych. W czasie ferii zimowych od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00, dla dzieci i młodzieży z Sosnowca wyciągi udostępnione będą bezpłatnie, za okazaniem legitymacji szkolnej i studenckiej. Jeśli zima dopisze, planowane jest przeprowadzenie zawodów w slalomie gigancie dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz grup zawodowych.

W planach są też mistrzostwa Sosnowca w snowboardzie, konkursy rzeźby w śniegu i graffiti na śniegu a także zjazd na „czymkolwiek”. Jazdę na nartach i snowboardzie szkolić będzie można na wszystkich poziomach zaawansowania.

– Stok narciarski „Środula” usytuowany jest na terenie parku między dwiema najliczniejszymi pod względem mieszkańców dzielnicami: Środulą i Zagórzem. Jego atutem jest doskonałe położenie umożliwiające bardzo szybki i nieskomplikowany dojazd z każdego miejsca w Sosnowcu. Mieszkańcy Będzina, Dąbrowy, Czeladzi i Katowic też dotrą tu bez trudu, dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji między miastami – mówi Rafał Łysy.

– Wystarczy lekki mróz, około minus trzech stopni, a mieszkańcy gminy będą mieli gdzie czynnie spędzać wolny czas – dodaje. Oby więc pogoda na dobre przestała płatać niechciane figle.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • czarny, 2011-12-28 15:19:11

    O ile wiem, to była beznadziejna granda - firma która w wyciąg zainwestowała, zbankrutowała między innymi z powodu 3 bezśnieżnych w Sosnowcu zim, komornik zajął wyciąg, tak się o niego troszcząc, iz zakazał używania, wiec sam niszczał, nieco dewastowany jako mienie porzucone. Zamiast zabezpieczać pr...zychody z użytkowanania. Pewnie dziś zgodnie z prawem odbudowa droższa była od pierwotnego kosztu, nie licząc kasy dla komornika z odsetkami. I przez parę lat braku atrakcji dla dzieciaków, których nie stać na zimowiska.  rozwiń