PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył festiwal Łódź Design

  • wer/uml.lodz.pl    21 października 2011 - 14:44
Ruszył festiwal Łódź Design

Rozpoczęła się V edycja festiwalu Łódź Design. Przez 10 dni miasto będzie stolicą niebanalnej sztuki użytkowej i nowoczesnej architektury. Większość prac będzie można zobaczyć w surowych, klimatycznych murach dawnej fabryki Eitingona przy Targowej 35.
Hasło tegorycznej edycji festiwalu brzmi - „Zmiana!" to nie tylko artystyczny chwyt.

- Zmieniamy się, jak i zmienia się Łódź. Przede wszystkim spotykamy się w przepięknych, fabrycznych murach z początku XX w. i duży nacisk kładziemy na design Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art. Center, które organizuje Łódź Design.

Przez 10 dni projektanci z całego świata będą zaskakiwać nowatorskimi rozwiązaniami w architekturze, wzornictwie i sztuce użytkowej. Na przestrzeni 11 tys. m.kw będzie można obejrzeć około 400 projektów. Odbywać się też będą warsztaty, prelekcje i przeglądy portfolio.

Centralny punkt festiwalu to wystawy główne: „Przekierowanie", przygotowane przez Centrum Architektury z Warszawy oraz NeoFarm, której kuratorami są Boaz Cohen i Sayaka Yamamoto, izraelsko-japońska para działająca na co dzień w Eindhoven w Holandii.

- Dziś rolą designu nie jest tworzenie przedmiotów, ale uczestniczenie w procesie społecznym - podkreśla Agnieszka Cielecka-Jakobson, dyrektor programowy festiwalu.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta) zapewnia, że tak długo jak kreatywni ludzie z pasją będą przyjeżdżali do Łodzi, aby dzielić się swoim wyczuciem piękna, tak długo miasto będzie wspierało festiwal.

- Przez 10 dni Łódź nie tylko stanie się polską stolicą designu, ale będzie się bardzo widocznym ośrodkiem na mapie Europy - zaznacza prezydent miasta. - Ten festiwal doskonale wpisuje się także w strategię Łodzi jako Centrum Przemysłów Kreatywnych - dodaje.

Podczas uroczystego otwarcia rozstrzygnięto również konkurs dla młodych projektantów „make me!". Nagrodę główną ufundowaną przez firmę Ceramika Paradyż, otrzymał Francuz Thibaut Godard za zestaw porcelanowych butelek do wina „Porcelain". Symboliczny czek na 20 tys. zł. wręczył Łukasz Kardas, wiceprezes ds. handlowych Ceramiki Paradyż.

W ramach festiwalu będzie można ponadto zobaczyć cykl „must have", eksponujący ciekawe polskie produkty, przewidziano także specjalny projekt skierowany do dzieci - Edukreacja. W jego ramach wśród mebli i zabawek XXI najmłodsi będą mogli wziąć udział w kreatywnych zabawach z designem.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.