PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył Festiwal Nauki we Wrocławiu

  • PAP    21 września 2012 - 19:12
Ruszył Festiwal Nauki we Wrocławiu

Pod hasłem "Wspólne odkrywanie świata" rozpoczęła się w piątek we Wrocławiu 15. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W trackie imprezy odbędzie się ponad 1300 wydarzeń - wykładów i prezentacji oraz spotkań z naukowcami niemal wszystkich dziedzin wiedzy.
Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych rożnych dziedzin wiedzy. "Chcielibyśmy, aby nauka nie była postrzegana jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Chcemy przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia" - podkreślają organizatorzy.

Festiwal zainaugurował wykład znanego językoznawcy prof. Jana Miodka na temat języka najmłodszych pokoleń. Program festiwalu został podzielony na cykl imprez wiodących oraz pozostałe wydarzenia pogrupowane w bloki tematyczne - od nauk ścisłych, humanistycznych i społecznych po zagadnienia z dziedziny sztuk plastycznych, muzyki, teatru czy architektury.

Ze względu na przypadający Rok Janusza Korczaka, wśród imprez wiodących znalazły się wykłady i projekcja filmu poświęconego tej postaci. W tym roku przypada również 400. rocznica śmierci księdza Piotr Skargi, któremu poświęcono osobny blok wydarzeń festiwalowych. W ramach imprez wiodących odbędzie się takaż m.in. debata oksfordzka "Wokół ACTA - Nowa Aleksandria czy Świat wg Orwella" czy debata poświęcona zagrożeniom jakie niosą za sobą narkotyki.

W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. Z ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z takich dziedzin jak: prawo, filozofia czy ekonomia.

Kilkaset wystaw, wykładów, prezentacji oraz paneli dyskusyjnych przygotowano również dla miłośników chemii, biologii, nauk medycznych, nauk o ziemi czy matematyki, fizyki i astronomii.

Wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni wyższych, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. Program festiwalu został tak ułożony, aby zainteresować zarówno najmłodszych pasjonatów wiedzy jak i seniorów.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 26 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza ostatecznie zakończy się 25 października. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.