PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył nabór do tegorocznej edycji Ludowych Oskarów

  • PAP    17 czerwca 2012 - 09:15
Ruszył nabór do tegorocznej edycji Ludowych Oskarów

Do końca sierpnia zespoły i instytucje działające na rzecz kultury ludowej mogą zgłaszać swoje aplikacje do "Ludowych Oskarów" - właśnie ruszył nabór do tegorocznej edycji tej nagrody. Statuetki "Ludowych Oskarów" zostaną rozdane jesienią.
"Ponieważ wciąż nie wyjaśniła się kwestia nazwy naszej nagrody zdecydowaliśmy, że wręczymy ją pod nazwą Ludowych Oskarów" - powiedział szef organizującego plebiscyt Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemar Majcher.

Zmiany nazwy ludowej nagrody na początku roku domagała się Amerykańska Akademia Filmowa, która przyznaje słynne filmowe Oskary.

Prawnicy wynajęci w Polsce przez Akademię argumentowali w piśmie przysłanym twórcom ludowym, że Akademia zastrzegła w Polsce słowo "oskar" (pisane zarówno przez "c" jak i "k"), a używanie przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych nazwy "Oskar" narusza interesy Akademii, zaś sami twórcy ludowi "bezprawnie wykorzystują prestiż (amerykańskiej - red.) nagrody" i "powodują rozwodnienie renomy znaku towarowego Oscar".

Stowarzyszenie Twórców Ludowych argumentowało zaś, że ich nazwa nie nawiązuje do nagrody filmowej, ale do postaci Oskara Kolberga.

Prawnicy obu stron od kilku miesięcy prowadzą w tej sprawie rozmowy, które - jak poinformował Majcher - na razie nie dały rozstrzygnięcia sporu.

Ludowe Oskary to nagroda przyznawana osobom prywatnym, placówkom naukowym, muzeom, domom kultury, lokalnym samorządom a także organizacjom społecznym i mediom oraz wydawnictwom, które realizowały projekty związane z kulturą ludową. Wydarzenia oceniane będą przez wytypowane przez Stowarzyszenie jury w kilku kategoriach, m.in. festiwali, koncertów i imprez plenerowych, projektów badawczych czy najlepszych wydawnictw książkowych i multimedialnych.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych istnieje od 1968 roku. Organizacja zrzesza obecnie 2161 twórców różnych dyscyplin ze wszystkich regionów kraju i działa na rzecz wdrożenia Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Od 2002 roku Stowarzyszenie przyznaje nagrody nazwane na cześć Oskara Kolberga instytucjom i twórcom związanym z kulturą ludową.

Patron nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Oskar Kolberg (1814-1890) - to wybitny badacz polskiej kultury ludowej. Etnograf jako pierwszy zgromadził i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.

Jednym z jego osiągnięć było zebranie ok. 10 tys. rodzimych melodii ludowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.