PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszył V konkurs "Inicjatywa Społeczna Roku"

  • PAP    3 lutego 2014 - 13:25

Promowanie organizacji, które działają na rzecz swoich lokalnych środowisk, to główny cel ogłoszonego w poniedziałek po raz piąty w Podlaskiem konkursu "Inicjatywa Społeczna Roku".
Zgłoszenia można składać od poniedziałku do 16 marca. Laureatów poznamy w kwietniu - poinformował wojewoda podlaski Maciej Żywno, który organizuje konkurs.

Wojewoda, który nagradza najciekawsze pomysły, mówił, że konkurs jest po to, by pokazywać najaktywniejszych, by inni brali z nich przykład i działali w swoich środowiskach, zachęcali innych do takiej działalności. Podkreślał, że organizacje pozarządowe pokazują, jak ważna i potrzebna jest ich działalność na rzecz społeczeństwa. Mówił, że wynika ona z "dobrego serca i pełnego rozpoznania potrzeb".

Organizacje i inicjatywy można zgłaszać w czterech blokach tematycznych: edukacja i sport, kultura i dziedzictwo narodowe, polityka społeczna oraz ochrona środowiska. Zwycięzcy otrzymają okolicznościowe statuetki. Zwycięzców wybierze konkursowa kapituła.

W Podlaskiem działa około dwóch tysięcy aktywnych organizacji pozarządowych - powiedziała PAP Katarzyna Łotowska z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. Ich liczba wzrasta, choć jedne organizacje przestają istnieć, a w ich miejsce powstają nowe. Łotowska podkreśla, że łatwiej byłoby wskazać, czym się te organizacje nie zajmują, bo pola ich działalności są bardzo szerokie i obejmują wszystkie dziedziny. Zaznaczyła, że bardzo optymistyczne jest to, że przybywa organizacji, które chcą działać na rzecz swoich lokalnych środowisk.

Organizacje mają często problemy z formalnościami związanymi z działalnością, ale stosowną pomoc mogą uzyskiwać, np. w centrach działających na ich rzecz - mówi Łotowska. "Zależy nam na tym, żeby w każdym powiecie była taka organizacja, która ma wiedzę, umiejętności i jest w stanie pomóc innym" - dodała Łotowska.

Do udziału w konkursie "Inicjatywa Społeczna Roku" zachęcają m.in nagrodzone w poprzednich edycjach panie z "Grupy Szczęściary" przy Stowarzyszeniu Kontakt Miast Białystok-Eindhoven. Od lat są m.in. zaangażowane w zbieranie środków na rozbudowę białostockiego hospicjum dla dorosłych. Prowadziły na ten cel wspólnie z wolontariuszami liczne zbiórki pieniędzy. Mówią, że działalność wynika ze społecznikowskiej pasji, wewnętrznej potrzeby, a nagrodą jest tak naprawdę radość z kontaktu z innymi ludźmi, wdzięczność w formie uśmiechu ze strony potrzebujących.

Nagroda daje "napęd w działaniu, wiarę, że to co się robi, jest potrzebne" - mówi Hanna Zalewska. Przy okazji zaangażowały w swoją działalność rodziny, najbliższych. Wspólnie np. wystawiały na rzecz chorych i osób starszych świąteczne jasełka. Joanna Kaźmierczak i Barbara Młynarczyk dodały, że działając, chcą dawać innym nadzieję, pokazywać ludziom, że nie są sami.

Z okazji pięciolecia konkursu, wojewoda i laureaci z poprzednich lat zdmuchnęli w poniedziałek świeczki na okolicznościowym torcie w kształcie żarówki, która jest symbolem konkursu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.