PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyła akcja "Bezpieczna zima" w Małopolsce

  • PAP    3 lutego 2013 - 09:52
Ruszyła akcja "Bezpieczna zima" w Małopolsce

Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR uczą bezpiecznych zachowań w górach oraz na stokach narciarskich. Szkolenia odbywają się w stacji narciarskiej Wierchomla w Beskidzie Sądeckim w ramach cyklu "Bezpieczna zima".
Ratownik Grupy Krynickiej GOPR Tomasz Wiater przypomniał, że narciarzy i snowboardzistów obowiązują zasady, opisane na tablicach informacyjnych i znakach umieszczonych na trasach. Ich przestrzeganie pozwoli bez kontuzji spędzić zimowy wypoczynek.

Ratownicy górscy obserwują, że coraz więcej dorosłych Polaków używa kasków podczas jazdy na nartach i snowboardzie, pomimo że obowiązek taki dotyczy jedynie osób do 16. roku życia.

"Wynika to z coraz większej świadomości, ale też pozytywnej mody. Pamiętajmy, że urazy głowy są bardzo niebezpieczne, tym bardziej, że sztucznie naśnieżane stoki są twarde i oblodzone. Uderzenie głową o takie podłoże jest porównywalne do uderzenia o beton" - ocenił ratownik. Dodał, że kaski ratują ludzi przed głębszymi urazami, a nawet przed utratą życia. Zaapelował, by jak najwięcej osób je nosiło.

Jak poinformował naczelnik GOPR w Krynicy Michał Słaboń, tylko w grudniu na terenie obsługiwanym przez Grupę Krynicką zanotowano 100 poważnych wypadków na stokach. "Obecna technika jazdy na nartach pozwala na rozwijanie coraz większych prędkości, dlatego kolizje na stokach często kończą się urazami kręgosłupa, miednicy czy utratą przytomności" - mówił.

W ramach akcji "Bezpieczna zima" ratownicy GOPR przez weekend uczą bezpiecznych zachowań na nartach i zasad pierwszej pomocy. Gościem specjalnym imprezy w Wierchomli był aktor Michał Żebrowski. Kolejne jej edycje zaplanowano ma Jaworzynie Krynickiej (8-10 lutego), Białce Tatrzańskiej (15-17 lutego), Zieleńcu (22-24 lutego) oraz na Górze Żar (1-3 marca).

Partnerem akcji "Bezpieczna zima" jest Mercedes-Benz, który od dwóch lat wspiera Grupę Krynicką GOPR - firma m.in. przekazała ratownikom osiem samochodów terenowych, które używane są podczas akcji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.