PARTNER PORTALU
  • BGK

Ruszyły prace archeologiczne na Głównym Rynku w Kaliszu

  • PAP/EM    22 marca 2017 - 16:54
Ruszyły prace archeologiczne na Głównym Rynku w Kaliszu
Wykopaliska związane są z planowaną rewitalizacją płyty głównej przed kaliskim ratuszem, zaplanowaną na 2017 r. (fot. UM Kalisz)

Archeolodzy rozpoczęli drugi etap badań na Głównym Rynku w Kaliszu. Na zlecenie miasta przez miesiąc będą szukać śladów tego, jak przez wieki żyli kaliszanie i co po sobie zostawili.
Archeolodzy mają do przebadania 100 metrów kwadratowych Głównego Rynku od frontu ratusza na głębokości 4,5 metrów.

"Na razie na głębokości dwóch metrów znaleźliśmy fragmenty reliktów drewnianych i ogromną ilość kości zwierzęcych, co dowodzi, że w tym miejscu stał kram, w którym odbywał się handel mięsem zwierzęcym" - powiedział archeolog z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Leszek Ziąbka.

Jego zdaniem wcześniej był to teren, gdzie kwitło życie. "Były karczmy i kramy. Z badań geofizycznych wyszło, że są tutaj pozostałości jakichś fundamentów. Być może odnajdziemy bruk średniowieczny, który odkryliśmy we wcześniejszym wykopie" - wyjaśnił.

Wyniki badań zostaną przekazane projektantom, którzy będą pracować nad rewitalizacją głównej płyty kaliskiego ratusza. "Być może uwiecznią w projekcie odkryte miejsca inną kostką, w celu utrwalania działalności sprzed wieków" - powiedział Ziąbka.

W 2016 roku prace prowadzono na tyłach kaliskiego ratusza. "Wtedy odkryliśmy średniowieczny bruk kamienny i elementy konstrukcyjne drewnianych kramów" - powiedział archeolog.

Na głębokości dwóch metrów znaleziono też związany z osadnictwem nowożytnym fragment wodociągu. "Bardzo interesujący konstrukcyjnie, bo z redukcją, czyli mechanizmem umożliwiającym czyszczenie na wypadek zapchania" - dodał Ziąbka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.