PARTNER PORTALU
  • BGK

Rybnickie Dni Literatury ruszą już po raz 48

  • PAP/PSZ    5 października 2017 - 10:29
Rybnickie Dni Literatury ruszą już po raz 48
Na tegoroczną edycję nadesłano ponad 90 zgłoszeń. (fot. shutterstock)

Widowiska artystyczne, koncerty, wystawy, spektakle i spotkania autorskie - tak mają wyglądać 48. Rybnickie Dni Literatury, które rozpoczną się 11 października w Rybniku. Podczas oficjalnego otwarcia podany zostanie laureat Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz".
• W trakcie festiwalu wręczona zostanie Honorowa Złota Lampka Górnicza.

• Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą głównie w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku.

• Dniom Literatury towarzyszyć będą rozmaite wystawy.

Rybnickie Dni Literatury to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Festiwal potrwa do 23 października.

Jak podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera, ostatnio wydarzenie odbywa się w nowej oprawie, a z okazji niedalekiej 50. edycji wypracowana ma zostać nowa formuła festiwalu.

"Dwie ważne nagrody wręczane w ramach wydarzenia, cykl spotkań z autorami wpisującymi się w nurt popularny, otwarcie na awangardę, zaangażowanie w przedsięwzięcie rybnickich twórców - to mały renesans wydarzenia, które do 50. edycji wypracuje swoją nową formułę" - podkreślił.

Dużym festiwalowym wydarzeniem będzie rozstrzygnięcie podczas oficjalnego otwarcia (15 października) tegorocznej, drugiej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", przyznawanej za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku. Wzięła ona swoje imię od Juliusza Rogera - XIX-wiecznego etnologa, zbieracza śląskich pieśni, a także przyrodnika i lekarza.

Do tegorocznej edycji nadesłano ponad 90 zgłoszeń.

Dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej Michał Wojaczek przypomniał, że doroczne Dni zazwyczaj związane są z jakimś tematem.

"Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy, więc w ramach wydarzenia będziemy awangardową sztukę pokazywać. Zaprosiliśmy m.in. Teatr im. Witkacego z Zakopanego, głównego przedstawiciela ruchów awangardowych w teatrze w Polsce. W programie nie mogło też zabraknąć czołowego rybnickiego twórcy awangardowego Mariana Lecha Bednarka" - wskazał.

Rybnickie Dni Kultury zainauguruje awangardowe - jak zapowiadają je organizatorzy - widowisko literacko-artystyczne pt. "NieDoSłownie". "Będzie to zabawa słowem, formą, przestrzenią. Poprzez krótkie scenki pokażemy widzom różne obszary awangardy, dotkniemy różnych twórców: Witkacego, Różewicza, Mrożka, pokażemy jak można w inny sposób postrzegać Krasickiego. Na scenie odkryją to zespoły teatralne, dzieci i osoby znane z życia publicznego, które współtworzą nasze miasto" - wyjaśniła reżyserka spektaklu Izabela Karwot.

Literacki festiwal to także spotkania autorskie. W tym roku do Rybnika przyjadą m.in. ubiegłoroczna laureatka nagrody "Juliusz" Małgorzata Czyńska, reportażysta Filip Springer, śląski pisarz Alojzy Lysko czy pisarka i laureatka Nagrody Literackiej Nike Dorota Masłowska.

Dniom Literatury towarzyszyć będą wystawy m.in. wystawa prac Ryszarda Kalamarza - związanego z Rybnikiem od lat 80. XX wieku malarza, portrecisty. To on został też laureatem wręczanej podczas festiwalu Honorowej Złotej Lampki Górniczej - nagrody dla związanych z regionem osób szczególne zasłużonych w dziedzinie kultury.

Ta statuetka łącząca elementy lampki górniczej i Pegaza - symboli Rybnickich Dni Literatury - przyznawana jest od 1993 r. Otrzymali ją m.in. Tadeusz Kijonka, prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, Aleksandra Klich, Kabaret Młodych Panów, Jacek Glenc, Kazimiera Drewniok i zespół Carrantuohill.

Wręczeniu statuetki towarzyszyć będzie koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmonii Rybnickiej pod batutą prof. Mirosława Jacka Błaszczyka.

Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą głównie w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Szczegółowy program można znaleźć m.in. na stronie rybnickiego magistratu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.