Rybnik: Ponad 90 zgłoszeń do Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz"

• Ponad 90 zgłoszeń do drugiej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" dotarło do samorządu Rybnika (Śląskie).
• Ta pierwsza nagroda literacka na Górnym Śląsku przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku.
Rybnik: Ponad 90 zgłoszeń do Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz"
Zgłoszenia do obecnej edycji "Juliusza" można nadsyłać do 23 lutego (fot.pixabay.com)

Do pierwszej, ubiegłorocznej edycji nagrody spłynęło ponad 100 zgłoszeń. Termin zgłaszania propozycji do kolejnej upływa w czwartek (23 lutego).

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz" wzięła swoje imię od Juliusza Rogera, XIX-wiecznego etnologa, zbieracza śląskich pieśni, a także przyrodnika i lekarza.

Pierwszego "Juliusza" przyznano w październiku 2016 r. podczas 47. Rybnickich Dni Literatury. Otrzymał ją wydany w 2015 r. esej biograficzny pt. "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Wydana przez Wydawnictwo Czarne książka to biografia awangardowej artystki, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzyny Kobro, której burzliwe losy przypadają na okres władzy bolszewickiej.

Zgłoszenia do obecnej edycji "Juliusza" można nadsyłać do 23 lutego. Do poniedziałku zgłoszono ponad 90 tytułów. W pierwszym etapie kapituła wytypuje 5 nominacji do nagrody, ogłaszając je w 2. kwartale roku. W 2. etapie konkursu spośród nominowanych wybrany zostanie zwycięzca.

Zgodnie z regulaminem konkursu publikacje kandydujące do "Juliusza" mogą zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim i członkowie Kapituły. Data pierwszego wydania zgłaszanej książki musi mieścić się między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 r.

W skład kapituły, której kadencja trwa 3 lata, wchodzą: dr Kacper Bartczak (tłumacz, poeta, amerykanista z Uniwersytetu Łódzkiego), dr Joanna Bednarek (tłumaczka zajmująca się także posthumanistycznymi filozofiami, związana z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Zbigniew Kadłubek (eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), prof. Anna Kałuża (literaturoznawczyni, krytyczka, związana z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach), dr Jakub Momro (literaturoznawca, filozof, tłumacz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), prof. Arkadiusz Żychliński (filolog, tłumacz, pracownik UAM w Poznaniu), prof. Alina Świeściak (literaturoznawczyni, krytyczka z Uniwersytetu Śląskiego) oraz dr Michał Warchala (zajmuje się socjologią i filozofią religii, pracownik Akademii Pedagogicznej im. KEN w Krakowie).

Laureatem może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostaje statuetka "Juliusza" oraz nagroda 40 tys. zł. W przypadku książki autorstwa kilku twórców nagroda dzielona jest w równych częściach.

Do pierwszego konkursu zgłoszono 102 tytuły z całego kraju, w tym dzieła tak poczytnych twórców, jak Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Anna Janko, Michał Witkowski, Marcin Zagadło, Wojciech Chmielarz czy Ziemowit Szczerek.

Kapituła nominowała do nagrody 3 tytuły: "Kobro. Skok w przestrzeń" Małgorzaty Czyńskiej, "Historię kina polskiego" Dariusza Foksa i "O pochodzeniu łajdaków" Tomasza Wiśniewskiego.

Rozstrzygnięcie pierwszej edycji "Juliusza" zwieńczyło 47. Rybnickie Dni Literatury, na które złożyły się m.in. spektakle, spotkania autorskie i wystawy. To jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. W ub. roku Dni odbyły się w odświeżonej formule - ich głównym tematem był szeroko rozumiany wątek kobiecy w literaturze.

O ustanowieniu Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" rybnicki samorząd informował w styczniu ub. r. podkreślając, że chodzi nie tylko o promocję miasta, ale również popularyzację publikacji i autorów podejmujących tematykę powiązaną z ideami mniejszościowymi, w tym m.in. etnicznymi, związanymi z różnorodną odmiennością.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE