PARTNER PORTALU
  • BGK

Rycerze w Kaliszu

  • AT    5 maja 2012 - 09:52
Rycerze w Kaliszu

W niedzielę, 20 maja, w Kaliszu powitają nas rycerze i ich damy, swoje wyroby zaprezentują średniowieczni rzemieślnicy. Nie zabraknie tańców i dobrej kuchni. Osoby które pojawią się na imprezie przebrane w średniowieczne stroje będą zwolnione z opłaty za wstęp do Grodu.
„Kalisz Piastowski” to impreza plenerowa inspirowana historią grodu nad Prosną od czasów przodków Mieszka I do końca panowania Kazimierza Wielkiego, promująca „Szlak Piastowski” i „Kaliski Gród Piastów”.

Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Urząd Miejski w Kaliszu (zabierz głos/oceń prezydenta), a także spora grupa zapaleńców gotowych poświęcić swój wolny czas, żeby zrobić coś ciekawego. Podczas imprezy do kaliskiego grodu powróci życie: zawitają rzemieślnicy, wojowie, rycerze i ich damy, a także piastowscy władcy rządzący niegdyś Kaliszem.

Przybędą również biskupi i zakonnicy, a łodzią przypłynie św. Wojciech, którego pobyt na kaliskiej ziemi utrwalony został w legendzie. W chatach znajdujących się na terenie grodu pojawią się średniowieczni mieszkańcy, którzy postarają się o to, aby każdy turysta zaglądający do wnętrza domostwa miał możliwość - choć na krótką chwilę - przenieść się w czasie do epoki wieków średnich. Zaprezentowane zostaną rozmaite zajęcia i rzemiosła średniowieczne takie jak: garncarstwo, skórnictwo, dziegciarstwo, tkactwo, kowalstwo, płatnerstwo.

W przedstawianiu kolejnych scenek z dziejów piastowskiego Kalisza wezmą udział zarówno grupy rekonstrukcji historycznej jak i osoby nie należące do takich stowarzyszeń, a w oprowadzaniu po Grodzie wspomagać nas będą kaliscy przewodnicy. Nie zabraknie również warsztatów z tkactwa, garncarstwa czy tańców średniowiecznych prowadzonych przez znanych rzemieślników i nauczycieli. Dla głodnych i spragnionych zostaną przygotowane posiłki kuchni dworskiej i plebejskiej.

W części etnograficznej Kaliskiego Grodu Piastów zaprezentowane zostaną tradycyjne wiejskie zajęcia i rzemiosła.

Osoby które pojawią się na imprezie przebrane w średniowieczne stroje będą zwolnione z opłaty za wstęp do Grodu oraz będą mogły wziąć udział w konkursie na najlepsze średniowieczne przebranie. Regulamin konkursu znajduje się w załączniku. Propozycje strojów można znaleźć na stronie internetowej MOZK w Kaliszu: www.muzeum.kalisz.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.