PARTNER PORTALU
  • BGK

Rymanów. Uroczystości upamiętniające likwidację getta

  • PAP/JL    8 sierpnia 2016 - 07:57
Rymanów. Uroczystości upamiętniające likwidację getta
Rymanów upamiętni rocznicę likwidacji getta w tym mieście. Fot. Rymanów. pl

Uroczystości upamiętniające likwidację getta w Rymanowie rozpoczną się 9 sierpnia. Będzie to ósma edycja Dni Pamięci o Żydowskiej Społeczności Rymanowa.
Tegoroczne uroczystości przebiegać będą pod hasłem Moje Miasteczko Rymanów/Mayn Shtetele Rimanov.

– W tym roku chcemy na wiele sposobów upamiętnić jidysz, który był nieodłącznym elementem sztetl. Dlatego 10 sierpnia odbędzie się koncert prawdziwego mistrza kultury jidysz Mendyego Cahana z Jerozolimy. To znany wokalista, aktor i tancerz, który już po raz kolejny będzie naszym gościem – mówi Michał Lorenc ze stowarzyszenia Spotkanie Rymanów, organizatora obchodów.

Koncert poprzedzą warsztaty piosenek i kołysanek w jidysz. Lorenc zaznaczył, że jidysz jest językiem bardzo melodyjnym, w którym powstało wiele piosenek.

– Warsztaty pozwolą przygotować się do wieczornego koncertu, oswoić z brzmieniem, melodią języka. Cahan jest jednym z największych artystów, którzy wciąż tworzą w jidysz. On wyrósł w tym języku, to był jego pierwszy język jakiego się nauczył – informuje Michał Lorenc.

11 sierpnia odbędzie się pokaz wielokrotnie nagradzanego, w tym nagrodą Oscara, filmu „Syn Szawła”. Jak podkreśla Lorenc, przez wielu krytyków i znawców Holokaustu uważanego za najlepszy film o tej tematyce.

– W tym filmie za wszystkie dialogi prowadzone w języku jidysz odpowiada właśnie Mandy Cahan. Towarzyszył ekipie podczas kręcenia całego filmu, zatem po pokazie będzie okazja zadania mu pytań i porozmawiania o obrazie – zaznacza Michał Lorenc.

W pozostałe dni odbędą się stałe punkty obchodów, wśród nich jest m.in. sprzątanie cmentarza żydowskiego, modlitwa ekumeniczna, Marsz Żywych z rymanowskiego Rynku do Wróblika, spotkania przyjaciół i kolacja szabatowa z optymistycznym toastem, Le Chaim, Za Życie! Uroczystości zakończą się w niedzielę.

Przed wojną w Rymanowie żyło ok. 2 tys. Żydów, stanowili niemal połowę ludności miasta. Przez kilkaset lat współtworzyli tradycje tego miejsca. 13 sierpnia 1942 r. Niemcy wywieźli część rymanowskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu, a pozostałych rozstrzelali w okolicznych lasach.

W Rymanowie mieszkali m.in. znani cadycy Menachem Mendel i Cwi Hirsch Cohen, w Rymanowie urodził się także Izaak Rabi – laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1944 roku za osiągnięcia w badaniach magnetycznych właściwości atomów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.