PARTNER PORTALU
  • BGK

Rynek Galicyjski w Sanoku wzbogaci się o synagogę

  • PAP    14 maja 2014 - 18:27

Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (Podkarpackie) wzbogaci się o XVIII-wieczną synagogę z Połańca. Jej rekonstrukcja rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Dwukondygnacyjna synagoga będzie miała 22 m długości i 11 m szerokości. Jej czterospadowy dach ma zostać pokryty gontem. Została rozebrana w latach 40. ubiegłego wieku, ale muzeum dysponuje jej dokumentacją.

W zrekonstruowanym obiekcie znajdą się liczne judaica, które posiada sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego. "Wiele z nich dotychczas nie mogło być eksponowanych lub były wystawiane okazjonalnie" - powiedział dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.

Replika Rynku Galicyjskiego z drugiej połowy XIX w. pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. mkw. placu, stoi 29 drewnianych budynków. "Nie jest to rekonstrukcja wybranego miasta, ani przypadkowy zestaw zachowanych domów. Rynek stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski" - podkreślił Ginalski.

Repliki budynków pochodzą z 14 miejscowości Podkarpacia. Jest karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, warsztat kowalski, oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny. Obiekty zostały wyposażone w meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek - chałupa z Dąbrówki koło Sanoka - pochodzi z 1681 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • benek, 2014-05-18 07:51:12

    Jak widać żydostwo rządzi. Czyżby Sanok był tak bogaty, a ludzie opływali dostatkiem, że do szczęścia potrzeba im tylko synagogi. Nam potrzeba pracy i godnych zarobków abyśmy mogli tutaj pracować i tutaj żyć. Polityka wyludniania Polski trwa.