PARTNER PORTALU
  • BGK

Rząd chce wzmocnić obronę Bałtyku

  • PAP/AT    23 maja 2017 - 06:15
Rząd chce wzmocnić obronę Bałtyku
Polska armia nawet bez sojuszników jest w stanie na dłuższy czas skutecznie zatrzymać natarcie ze strony naszego przeciwnika (fot.mon.gov.pl)

Musimy zmienić podejście do obrony Bałtyku - mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Macierewicz był pytany w "Naszym Dzienniku" o przygotowany przez MON Strategiczny Przegląd Obronny. Przypomniał, że przegląd trwał 10 miesięcy, a jedną z konkluzji jest konieczność rozbudowy środków antydostępowych, które ograniczą możliwości ataku na nasz kraj.

Jak wyliczał, chodzi nie tylko o wielozadaniowe śmigłowce, o których najwięcej się mówi, ale "przede wszystkim o śmigłowce szturmowe, dysponujące dużą siłą ognia".

Minister podkreślił, że zasadnicze znaczenie ma też "zwiększenie takich środków obrony jak Krab, Kryl i Homar". Krab i Kryl to programy pozyskania 155-mm armatohaubic na podwoziach gąsienicowym lub kołowym; Homar to program artylerii rakietowej dalekiego zasięgu.

Ponadto - jak wskazał - szef MON - "musimy też zmienić podejście do obrony Bałtyku z położeniem większego akcentu na okręty podwodne, które muszą być wyposażone nie tylko w elementy obronne, ale także samoloty i środki odstraszania. Ich działanie będzie zintegrowane z walką minową, działaniem rakietowej obrony wybrzeża i lotnictwem".

Według Macierewicza konkluzją Strategicznego Przeglądu Obronnego jest, że "postawiony cel jest możliwy do zrealizowania, to znaczy, że polska armia nawet bez sojuszników jest w stanie na dłuższy czas skutecznie zatrzymać natarcie ze strony naszego przeciwnika".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.