PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzecz Małopolska. Park Doświadczeń Kulturowych

  • JL    4 maja 2010 - 08:50
Rzecz Małopolska. Park Doświadczeń Kulturowych

Ekspozycję interaktywnej plenerowej wystawy megazabawek dla dzieci i dorosłych przygotowało Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie w ramach drugiej odsłony festiwalu ETNODIZAJN.
Wykonane podczas kilkumiesięcznej pracy interaktywne megazabawki pozwolą na inspirującą zabawę designem i etnografią. Przez zabawę dzieci nauczą się rozumieć tradycję oraz świat współczesny. Wszystkie realizacje to wynik przetworzenia motywów zdobniczych oraz wytworów rzemieślniczych charakterystycznych dla Małopolski. To również wyraz szacunku dla dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie.

Za bezpośrednią inspirację posłużyły projektantom obiekty z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Artystycznie przetworzone i przeniesione na grunt współczesności mają pokazać, jak inna może być przestrzeń miejska, gdyby w sposób przemyślany wprowadzić do niej design inspirowany etnografią.

Po wystawie w Krakowie instalacje pojadą do Tarnowa i Nowego Sącza. We wrześniu przeniosą się do Brukseli na Dni Małopolski.

Po raz pierwszy wystawa „Rzecz Małopolska. Park Doświadczeń Kulturowych” zaprezentowana zostanie od 6 do 23 maja na bulwarze Poleskim nad zakolem Wisły w Krakowie.

Od 6 do 18 maja na placu Wolnica w Krakowie prezentowana będzie inna wystawa „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”. Zaproszeni do niej zostali polscy projektanci. Pokaże ona, jak w rzeczach współczesnych odciśnięty może być ślad myślenia dawnego wytwórcy. Specjalnie na tę ekspozycję powstały projekty mebli, ubrań oraz miejskich rozwiązań przestrzennych.

Wystawom towarzyszą warsztaty, wykłady i projekcje filmowe. Będzie można zobaczyć, jak inaczej bawić się w mieście i jak samodzielnie kreować przestrzeń zabawy przy wykorzystaniu naturalnych, powszechnie dostępnych materiałów. Projektanci pokażą, jak różnego rodzaju proste przedmioty codziennego użytku oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 maja 2010 r. na adres: warsztaty@etnodizajn.pl

Targi etnodesignu to nowa formuła mająca charakter przeglądu wzorniczego rynku w zakresie produktów inspirowanych tradycją, naturą i kulturą. Podczas trzech dni targowych od 14 do 16 maja 2010 r. w Krakowie zaprezentowane zostaną przedmioty sztuki użytkowej wchodzące w zakres wyposażenia domu, wyposażenia środowiska pracy oraz przedmiotów użytku osobistego (odzieży, akcesoriów itp.), które zostały wykonane z respektem dla tradycji, natury i kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.