PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów jako jedyny w ClusterCOOP

  • PAP    11 maja 2010 - 12:53
Rzeszów jako jedyny w ClusterCOOP

Rzeszów weźmie udział w unijnym projekcie "ClusterCOOP - Wspieranie efektywnej współpracy transgranicznej pomiędzy klastrami w krajach Europy Środkowej". Wartość tego projektu to 2,2 mln euro.
Klaster to geograficzne skupisko firm danej branży. Przedsiębiorstwa te konkurują, ale równocześnie, w pewnych obszarach, współpracują ze sobą, dzięki czemu osiągają wspólnie korzyści. Jednym z najsłynniejszych przykładów klastrów jest Dolina Krzemowa w USA, a w Polsce Dolina Lotnicza działająca na Podkarpaciu.

Celem przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju i promocja klastrów przemysłowych w krajach Europy Środkowej. Jak poinformował rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki, liderem projektu jest węgierskie Ministerstwo Rozwoju Narodowego i Gospodarki.

- Oprócz Węgrów, partnerami w projekcie są m.in.: słowackie ministerstwo gospodarski, Agencja Inwestycji i Rozwoju Przedsiębiorczości CzechInvest z Czech, Agency Competence Networks Germany z Niemiec oraz uniwersytet w Lubljanie ze Słowenii. Spotkanie organizacyjne odbyło się w Budapeszcie, gdzie przedstawiono założenia projektu i jego budżet - dodał Chłodnicki.

Rzeszów do udziału w projekcie zgłosiła ambasada Węgier w Polsce.

W ramach projektu odbędą się konferencje i seminaria tematyczne, prowadzona będzie też kampania reklamująca system klastrów. Dokonane zostaną także analizy funkcjonowania poszczególnych klastrów, zorganizowane zostaną spotkania i fora branżowe dla przedstawicieli poszczególnych klastrów.

Jak zaznacza Chłodnicki, ważnym elementem projektu będzie też wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. - W Rzeszowie odbędzie się spotkanie dla przedstawicieli klastrów oraz partnerów projektu. Celem tej wizyty będzie prezentacja stowarzyszenia 'Dolina Lotnicza' jako wiodącego klastra przemysłowego w Europie - powiedział rzecznik.

Jednym z elementów projektu będzie także organizacja wizyt rzeszowskich przedsiębiorców w klastrach zlokalizowanych w krajach partnerów projektu.

Budżet projektu wynosi 2,2 mln euro, z tego na Rzeszów przypada 210 tys. euro. Jest on współfinansowany z unijnego programu INTERREG IVB Program dla Europy Środkowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.