PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszów zaprasza do questingu

  • PAP    11 czerwca 2012 - 16:41
Rzeszów zaprasza do questingu

Czym targowano w średniowiecznym Rzeszowie, skąd pochodzi nazwa Rzeszów i którą z tutejszych rzeźb nazwano Nike - odpowiedzi na te pytania można uzyskać dzięki zabawie w questing. To nowa atrakcja turystyczna Rzeszowa, przeznaczona dla turystów i rzeszowian.
Questing to turystyka z zagadkami polegająca na odkrywaniu dziedzictwa m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego regionu, poprzez wędrowanie nieoznakowanymi szlakami turystycznymi, ścieżkami kulturowo - historycznymi czyli questami.

Jak wyjaśniła Katarzyna Pawlak z urzędu miasta w Rzeszowie, organizatora questingu, dzięki połączeniu zabawy z edukacją zwiedzający z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Jego celem jest odkrycie tajemnic miasta, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego czy historycznego.

Według organizatorów questing to atrakcyjny i nietypowy sposób na lekcję historii dla rodzin z dziećmi, szkół, a także turystów.

Uczestnik gry-zabawy otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane najczęściej wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc oraz ciekawych zjawisk przyrodniczych, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w internecie.

Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb - skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest. Forma pieczątek za każdym razem jest inna.

Obecnie gotowy jest już quest "Nutki historii w rzeszowskich pomnikach". W trakcie przygotowania są dwa kolejne.

"Rzeszów głównie kojarzy się z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, natomiast na terenie miasta znajduje się aż 15 innych pomników i 36 rzeźb. Mamy nadzieję, że quest +Nutki historii w rzeszowskich pomnikach+ to zmieni i pozwoli na ponowne odkrycie bogatej architektonicznie przestrzeni miasta" - zaznaczyła Agnieszka Szczekala z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ulotki questu "Nutki historii w rzeszowskich pomnikach" dostępne są w Punktach Informacji Miejskiej, a także na stronach: www.rzeszow.pl oraz www.questing.pl.

W przygotowaniu są dwa kolejne questy: przybliżający średniowieczny Rzeszów, który słynął z targów i jarmarków oraz dotyczący legend i opowieści związanych z miastem.

Quest "Opowieści kupieckie" będzie gotowy już w przyszłym tygodniu. Poprowadzi on uczestników trasą po rynku oraz okolicznych ulicach i przybliży cenną architekturę miejską, klasycystyczne kamienice i kościoły.

"Ten quest przeniesie nas w czasy średniowiecznych jarmarków, handlarzy bydłem, końmi czy suknem. Turysta dowie się jakie miary stosowano w średniowieczu, jak wyglądało miasto w XVIII wieku, a także pozna historię rzeszowskiego Ratusza czy herbu" - zauważyła Szczekala.

Kolejny quest dotyczący znanych i nieznanych legend Rzeszowa gotowy ma być na wakacjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.