PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeszowskie rzeki pod kontrolą

  • AT    15 stycznia 2012 - 14:01
Rzeszowskie rzeki pod kontrolą

Od czwartku w Rzeszowie działa Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na Wisłoku, Strugu i Młynówce zostało zamontowanych osiem nowoczesnych stacji pomiarowych, które przez całą dobę monitorują poziom rzek - informuje Urząd Miasta w Rzeszowie.
Jeżeli stan wody niebezpiecznie się podwyższy, mieszkańcy zagrożonych terenów zostaną o tym powiadomieni sms-em.

Jak donosi magistrat dzięki monitoringowi przeciw powodziowemu, który został za montowany w newralgicznych punktach na trzech rzeszowskich rzekach, znacząco wzrośnie poziom bezpieczeństwa mieszkańców. W przypadku, gdy poziom rzek niebezpiecznie się podwyższy, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście, a tak że mieszkańcy zagrożonych terenów zostaną o tym błyskawicznie powiadomieni. Stacje pomiarowe rejestrują poziom wody przez całą dobę.

Pomiar lustra wody odbywa się nie rzadziej niż co 15 minut. W sytuacji ekstremalnej, gdy poziom wody gwałtownie będzie rósł, urządzenie będzie dokonywać pomiaru nawet co 5 sekund. Serce całego systemu znajduje się w Centrum Zarządzania Kryzysowego działającego w Urzędzie Miasta.

To tutaj spływają dane z nadajników, które następnie w formie wykresów są dostępne na stronie internetowej monitoringrzek.pl/rzeszow. Mieszkańcy terenów zagrożonych, którzy chcieliby otrzymywać informacje o niebezpieczeństwie powodziowym, powinni e-maila na adres sms@erzeszow.pl z wpisanym słowem „zagrożenie” i z podaniem dzielnicy Rzeszowa. Przetarg na zakup i montaż monitoringu przeciwpowodziowego wygrała firma z Krakowa. Koszt całej inwestycji to ok. 164 tys. zł. 70 proc. tej kwoty pokrył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, natomiast pozostałe 30 proc. pochodzi z budżetu miasta - podaje magistrat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.