PARTNER PORTALU
  • BGK

Rzeźba jak pamiętnik narodu

  • PAP    3 marca 2011 - 09:31

Wystawa prezentuje twórczość dwóch rzeźbiarzy Franciszka Duszeńki i Zdzisława Pidka, dwóch artystów, którzy w swoich pracach "zapisywali" pamięć o tragediach narodu polskiego i żydowskiego - będzie otwarta w sobotę 5 marca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
- Nasza najnowsza wystawa "Zapis pamięci" dotyczy twórczości dwóch nieżyjących już profesorów Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Franciszka Duszeńki i Zdzisława Pidka. Twórczość obu artystów skupia się wokół problemu upamiętniania tragicznych wydarzeń dla narodów polskiego i żydowskiego, mających miejsce w czasie II wojny światowej" - poinformowała PAP Izabela Sosnowska-Kozieł z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

- Reprezentują oni dwa pokolenia rzeźby polskiej, wytyczające podstawowe kierunki dla sztuki, stojącej wobec tragedii w swojej skali nieopisywalnej. Oszczędna, surowa forma oraz ucieczka od dosłownej opisowości charakteryzują, tak rozwiązania Duszeńki, jak kontynuującego tę linię obrazowania Pidka - zauważa Mariusz Knorowski, z-ca dyrektora ds. artystycznych w Orońsku.

Na wystawie, której kuratorami są adiunkt na Wydziale Rzeźby doc. hab. Robert Kaja z gdańskiej ASP oraz Jarosław Pajek z Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku, można zobaczyć dokumentację, tak ważnych w polskim pejzażu założeń, jak Pomnik Ofiar Męczeństwa w Treblince, Pomnik Westerplatte autorstwa prof. Duszeńki (współpraca arch. A. Haupt), jak i następujące po nich realizacje prof. Zdzisława Pidka (z zespołem) cmentarze w Katyniu, Charkowie i w Miednoje oraz Pomnik Holocaustu w Bełżcu. Oprócz tego pokazane zostaną po raz pierwszy szkice i modele prof. Duszeńki, a także mniej znana działalność artystyczna prof. Pidka.

Wystawa "Zapis pamięci", której organizatorami są gdańska Akademia Sztuk Pięknych i Muzeum Rzeźby Współczesnej w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, czynna będzie do 25 kwietnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.