Rzeźba niedźwiadka stanie się nowym symbolem Wisły?

Kamienna rzeźba przedstawiająca niedźwiadka na kuli stanęła na głównym deptaku w Wiśle. Burmistrz miasta Tomasz Bujok oświadczył, że sympatyczny zwierzak ma szansę stać się nowym symbolem beskidzkiego kurortu.
Rzeźba niedźwiadka stanie się nowym symbolem Wisły?
Rzeźba przedstawiająca niedźwiadka na kuli stanęła na głównym deptaku w Wiśle. (fot. www.wisla.pl)

- To już drugi taki niedźwiadek w Wiśle. Wykonał go lokalny rzeźbiarz Grzegorz Michałek. Pierwszy od dawna stoi w parku Kopczyńskiego. Nowa rzeźba, która ozdobiła teraz początek głównego deptaka, wita turystów przyjeżdżających od strony Ustronia, jest wiernym odwzorowaniem figury z parku - powiedział rzecznik wiślańskiego magistratu Łukasz Bielski.

Zdaniem burmistrza Tomasza Bujoka, nowa rzeźba ma promować beskidzki kurort. Burmistrz liczy, że miś spodoba się turystom i mieszkańcom. Potwierdzają to już pierwsze sygnały.

- Niedźwiadek wiślański to nie tylko tradycja, ale także rzecz, która budzi sentyment - zaznaczył.

Portal infobeskidy.eu, powołując się na słowa szefowej referatu promocji, turystyki i sportu urzędu miejskiego w Wiśle Ewy Zarychty, podał, że zlecono już opracowanie modelu maskotki, która będzie podstawą różnych form promocyjnych.

- Docelowo ma to być nie tylko gadżet reklamowy, ale także element gier, a także chodząca maskotka. Bazą wyjściową mają być materiały naturalne, jak filc, piaskowiec i drewno - powiedziała Zarychta.

Burmistrz Bujok przypomniał, że symbolami beskidzkiego kurortu był już m.in. Wiślaczek, czyli bałwanek w brucliku i góralskim kapeluszu. Władzom miasta zależy jednak na odnoszącej się do historii miasta maskotce, do której samorząd posiadałby prawa. Tak jest w przypadku rzeźby pierwszego niedźwiadka, której autorem jest Jerzy Szarzec.

Pierwszy miś na kuli stanął w parku Kopczyńskiego z początkiem lat 60. XX w. Pierwotnie obok ok. metrowej wysokości kamiennego zwierzaka znajdowały się jeszcze dwa mniejsze niedźwiadki. Zniknęły jednak z parku.

- Szukaliśmy ich, ale niestety nie znaleźliśmy - powiedział rzecznik wiślańskiego magistratu Łukasz Bielski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE